Çizim Yeteneğine Sahip Olmak İçin Yapılabilecekler

Resim çizmek sanıldığının aksine sadece yetenekle mümkün değildir. Resim becerisinin 0u yetenek ise pi çalışma ve pratik diyebiliriz. Siz de sıfırdan çizim yapmaya başlamak veya çiziminizi geliştirmek istiyorsanız aşağıdaki maddeleri uygulamaya başlayabilirsiniz!

Çizim Yeteneğine Sahip Olmak İçin Yapılabilecekler

Güzel resimler çizmek, ortaya bir sanat eseri koymak ya da doğrudan bir şeyi çizmek her ne kadar bazı insanlara oldukça zor gelse de aslında doğuştan yeteneksiz olduğunu düşünen insanlar için bile imkansız değil. Tabii bu durumla alakalı yapılması gereken birkaç şey var. İşte onlardan bazıları:

  1. Ne tarz ve ne üzerine çizim yapacak olursanız olun, buna suluboya ve pastel boya sanatı da dahil, öncelikle elinizi kalem tutmaya alıştırmalısınız. Bunun için yapmanız gerekenler çok basit. Boş bir kağıt ve herhangi bir kurşun kalem alıp kağıda yuvarlaklar, çizgiler, kafanıza estiği gibi karalamalar yapmanız yeterlidir. Tabii tek sefere mahsus değil. Bu çalışmayı bir şeyler izlerken sıkılmadan rahatlıkla sürdürebilirsiniz. Bunu devamlı olarak yaptığınızda el kaslarınız açılacak, çalışıp rahatlayacak ve kalemi daha kolay yönetebileceksiniz :)
  2. Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise kalem seçimi. Çizim kalemi serilerinde kalemlerin numaraları vardır. Bunlar; 8H, 7H, 6H, 5H, 4H, 3H, 2H, H, HB, 2B, 3B, 4B, 5B, 6B, 7B, ve 8B. H serisi ince ve açık tonlardır, sert kalemlerdir, H serisiyle çizim taslak atıp çizim yapılamayacağını rahatlıkla söyleyebilirim. HB ve 8B'ye kadar olan seride, 8B'ye yaklaştıkça kalem yumuşar, rengi koyulaşır. Yeni başlayanlar için ideal kalem 2B'dir. Taslaklar hep 2B ile atılır, tonlama ve gölgeler için 8Bye kadar olan kalemler kullanılır. İlk etapta ihtiyacınız olacak tek şey elinize uygun yumuşak olan kalemi seçmek, unutmayın 2B ve 3B tavsiyemdir :) (tarayıcıya karakalem renk skalası yazarak bahsettiğim durumu inceleyebilirsiniz.
  3. Teknoloji bakımından oldukça şanslı olduğumuz bir çağda yaşıyoruz, biliyorsunuz ki tek tıkla milyonlarca bilgiye ulaşma imkanına sahibiz. Youtube'ta çizime yeni başlayanlar, çizimini geliştirmek isteyenler için yüzlerce video mevcut, araştırmanızı izlemenizi ve iyi yapıp yapmadığınıza bakmaksızın durmadan denemenizi tavsiye ederim.

Hiç kimse başarıya dikensiz ve düz yollarda yürüyerek ulaşmaz, gerçek başarı emek ve sabır gerektirir. Siz yeter ki isteyin.