Buna gerçekten ihtiyacım var mı, yoksa sadece istiyor muyum ?

Bir şeyi ihtiyaç veya istek olarak tanımlamak arasındaki fark, şişirilmiş bir bütçe veya sağlıklı bir tasarruf hesabı arasındaki fark anlamına gelebilir.Bu terimler çok basit ve anlaşılması kolay görünüyor, ancak çoğu zaman çizgileri bulanıklaştırıyoruz.

Buna gerçekten ihtiyacım var mı, yoksa sadece istiyor muyum ?

Bir şeye "ihtiyacın olduğunu" söylediğinde, kelimenin tam anlamıyla onsuz çalışmaya devam edemeyeceğin anlamına gelmelidir. Yemek yeme, giyinme, sağlıklı kalma ve uyumak için bir yatağa sahip olma ihtiyacından bahsetmiyorsak, hayattaki “ihtiyaçların” çoğu aslında “istemek” kategorisine girer.

İstediğimiz bir şeyin aslında ihtiyacımız olan bir şey olduğuna ikna olana kadar kendimizle akıl yürütmemiz çok komik. Yaz için yeni bir çantaya ihtiyacım var. Maniküre ihtiyacım var. Yeni ayakkabılara ihtiyacım var. Bu durumda, ihtiyaç tanımımız, umutsuzca istediğimiz herhangi bir şey haline gelir ve o olmadan kişisel mutluluğumuz engellenir. Bu kültürel bir özelliktir; en havalı arabaya, en güzel eve ya da en gösterişli düğüne sahip olmak için çevremizdekilere ayak uydurmak, güncel trendlere ayak uydurmak ihtiyacı hissediyoruz. Koşullarımız ve mali durumlarımız izin verdiği ölçüde bazı isteklerimizi tatmin etmekte yanlış bir şey olmamasına rağmen, istediğimiz her yeni şeyi ihtiyaç olarak sınıflandırmak tehlikelidir. Biz farkına varmadan bütçelerimiz büyüyor, sonra patlıyor; kredi kartlarımız limitli; ve yaşam tarzımızı karşılayamıyoruz. İstekler ve ihtiyaçlar arasında ayrım yapmayı öğrenmek, özellikle materyalist toplumumuza dalmışken, sürekli pekiştirmeyi gerektiren karmaşık bir beceridir. Bunu akılda tutarak, bir şeyin istek mi yoksa ihtiyaç mı olduğuna karar verirken kendinize sormanız gereken üç soru:

1. Birincisi, buna ihtiyacım var mı?

Bütçemde “çeşitli ihtiyaçlar” için bir kategori var. Bu kategori, ortaya çıkan ihtiyaçları hesaba katmak için bilerek belirsizdir, ancak başka bir bütçe kategorisine girmez. Bunu parayı havaya uçurmak için başka bir bahane olarak kullanmaya başlamak kolay olurdu - ancak bu kategoriyi mi yoksa “eğlence parasını” mı kullanacağınızı belirlerken ayırt edici faktör, öğenin gerçek bir ihtiyaç olup olmadığıdır. Cevabınız evet ise bir sonraki soruya geçiniz. Hayır ise, üçüncü soruya geçin.

2. Şimdi ihtiyacım var mı?

Planlama burada devreye giriyor. Evet, bir şeye ihtiyacınız olabilir, ancak satın almak için birkaç hafta veya ay bekleyebilirsiniz. Örneğin, mevcut ayakkabılarım eskidiği için yeni koşu ayakkabılarına ihtiyacım var ve bu da beni yaralanma riskine sokuyor. Bugün onlara ihtiyacım yok ama bu baharda daha fazla yol kat etmeye başlamadan önce onlara ihtiyacım olacak. Bu, şu anda tatmin etmem gereken bir şey yerine (istesem de) planlayabileceğim gerekli bir satın alma. İhtiyaçlarımıza bir vade ve son kullanma tarihi koymayı öğrenmek, etkili bir bütçeleme için önemlidir. Acil ihtiyaçlar ortaya çıkarsa, onlar için ayrılmış fonların olması yararlıdır, ancak ihtiyaçlarımızın geri kalanını planlayabilmemiz gerekir.

3. İhtiyacım yoksa, neden ve ne kadar çok istiyorum?

Bazen bir şeye ihtiyacım olmadığını kabul etmekten korkuyorum çünkü yoksun hissetmek istemiyorum. Gerçek şu ki, kendimi tüm isteklerimden mahrum etmek zorunda değilim. Zevk aldığımız şeylere hiç para harcamasaydık, hayat oldukça iç karartıcı olurdu. Ancak bir şeyleri neden ve hangi amaçla istediğimizi sormak da iyi bir fikirdir. Cevap kişisel zevk için çok sık ise, bu harcamayı kontrol altında tutmak için çalışmamız gerekebilir. Bazen daha fedakar nedenlerle, bazen de kişisel gelişim için bir şeyler isteriz. Bunlar, yalnızca kendimize fayda sağlayan isteklerden daha sık yerine getirilmesine izin verebileceğimiz isteklerdir.

Son zamanlarda para harcamanız biir "ihtiyaç" mı yoksa bir "istemek" mi ?