BİR ORGANIMIZ "DİL" HAKKINDA, AZ BİLİNENLER ÖZELLİKLER NELERDİR ?

ilginç bir organ

 0
BİR ORGANIMIZ   "DİL"  HAKKINDA, AZ BİLİNENLER ÖZELLİKLER NELERDİR ?

Vücudumuzun parçası olan pek çok organdan biridir dilimiz, peki dilimiz hakkında yeterli bilgi sahibi miyiz ? Maalesef vücudumuzdaki pek çok organ gibi dilimiz hakkında da hala bilmediklerimiz, yanlış bildiklerimizde  olabilir. Dilimizin az bilinen belki de kimileri tarafindan hiç  bilinmeyen bir takım özelliklerine değinmek istiyorum.

  • Parmak izi gibi her dil de farklıdır :

Her insanın parmaka izinin farklı olduğu gerçegini neredeyse bilmeyen yoktur, malüm kimi cep telefonlarında bile parmak izi kilidi kullanılmakta. Farklı izler denilince listede artık dilimiz de var, çünki her insanın dil izi de birbirinden farklıdır.

  • Dil, diğer kasların aksine yorulmaz :

Tıpkı ayağımizda, kolumuzdaki gibi dilimizde de kaslar vardır. Ancak şunu farkettiniz mi kolumuzdaki kaslar bile bir sure sonra yorulurken , dilimizde bulunan kaslar yorulmaz. Dilimiz 8 kastan oluşur, agzimizın icinde esnek bir şekilde hareket eder ve görevini hiç yorulmadan yerine getirir.

  • Diger kaslar gibi dilimizdeki kaslarda şişmanlar :

Dilimiz yorulmasada, kilo alabilir. Tıpkı diğer kaslar gibi kilo alan diller, horlama ve uyku apnesi gibi uyku problemlerinin sebepleri arasındadır.

  • Dilimiz farklı alanlarda farklı tatlar hissetmez :

Dilimizin her bölgesi hem acı, hem tatlı hem de ekşi tatları alabilir, sadece farklı yogunluklarda hissedilir.Bunun sebebi ise yemeden önce kötü ve zehirli yiyecekleri belirlememiz olarak gösteriliyor.

  • Sadece dilimizi kullanarak herşeyin lezzetini alamayız :

Aslına bakıldığında dil, lezzeti değil tatları tanımlar. Yediğiniz birseyin tatlı olduğunu dilinizle anlayabilirsiniz.. ancak koku duyunuz olmadan nasil bir tatlı olduğunu anlayamazsınız. Hastalandığımızda burnumuz tıkanır, iştahımız kesilir ve yiyeceklerden lezzet alamayız.

  • Dil vücudun en hızlı iyileşen kısmıdır :

Dilinizi ısırırsınız ve birkaç dakika sizlar , sonra ise hiç acı hissetmessiniz ve unutursunuz.. Bunun sebebi tükürük etkisiyle dilin dokusunun insan vücudunun en hızlı iyileşen kısmı olmasıdır.

  • Dilinizin rengine göre rahatsızlığınızı öğrenebilirsiniz :

Diliniz vücudunuzda herhangi bir rahatsızlık olup olmadığını size gösterebilir.  Mesela diliniz çok kırmızı ise enfeksyondan kalp sorununa kadar pek çok rahatsızlığa sahip olabilirsiniz yada dilinizin rengi sarımsı ise mide veya karaciğer problemleriniz olabilir.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow