Bence İyi Kötü

İnsan olarak biz konuşan, gülen, düşünen birer canlıyız. İnsanlık dediğimizde de insanca davranma olarak tanımlarız

Bence İyi Kötü

 İnsan olarak biz konuşan, gülen, düşünen birer canlıyız. İnsanlık dediğimizde de insanca davranma olarak tanımlarız.Peki iyilik kötülük neye göre değişiyor.

                  İyinin sözlükte üç anlamı bulunuyor. İlk anlamı yarar, temiz.İkinci anlamı hepimizin söyleyebileceği faydalı, kârlı anlamları var. Evet bir besin için kullanabiliriz, fakat asıl insanlar için kullanırız. İyi insan, faydalı. Son anlamı da tamam demek onaylama anlamı vermek için uygun, yeter manaları . Kötünün de bir anlamı var; fena, bayağı, adi.Bence bu kelimelere açıklama yapmaya gerek bile yok.

                   Hayatımda hiç hata yapmadım, diyebileniniz var mı? Açık söylüyorum çok dikkat ettim. Her şeyden önce kendime, kendi davranışlarıma. Bazen insanlarla tartıştığım da olmuştur, sarıldığım da. Birine haksızlık yapıldığında o an söyleyemeyeceğim şey yoktur.Ben hep kendimi dinledim. İçimden ne geliyorsa, tabii kimseye zarar vermeden onu yaptım. Bazen engeller çıktı karşıma ama kendimden taviz vermedim. Herkesin olmuştur böyle dönemleri. Ve üzerime düşen sorumluluğu her zaman aldım. Bir de şuna inandım; karşınıza her türlü insan çıkabilir. Kavgacı, düzenbaz, dolandırıcı, yalancı....Belki de tam tersi çıkacak ; ilgili, sempatik, sıcakkanlı, dost canlısı....Siz bu insanlar karşısında nasılsınız? Asıl soru bu. Kendinize özgü, kimseye benzemeyen bir yönünüz mü var, yoksa size nasıl gelirlerse gelsinler siz de onlara aynı şekilde mi gidiyorsunuz?

                   Bazen yağmurda ıslanırsın. Herkesin üzerine geldiğini düşünürsün. Bazen hayat seni istemeyeceğin şeyler yapmaya zorlar. İşte can alıcı nokta, kritik an orada başlar. Ne olursa olsun, doğruyu yapmalısın. Çevrendeki insanlar hayvanlara eziyet ediyorken karşı çıkabiliyorsan; kendi saygını zedeleyici, negatif, enerjini emmeye çalışan bir insanla karşılaştığında kendi benliğini de savunabiliyorsan, özgüvenini her zaman tam olması gerektiği gibi besliyor, yanlışlar karşısında susmuyor ve kendini iyi bir şekilde ifade edebiliyorsan varsın bu dünyada.

                    Kim ne kadar eksik, ne kadar fazla bilmeden her gördüğün insandan, her iyi davranıştan kendine bir pay çıkarabiliyorsan, yapılan kötü davranışları asla yapmamak üzere raflara kaldırabiliyorsan sen çok şey öğrenmişsin demektir. Benim de kötü yaptığım şeyler olmuştur. Ama kimseye bilerek bir zararım dokunmadı. İşte bunu bilmek bile insanı rahatlatıyor. Bunu söyleyebilmek belki benim hayatımın en anlamlı şeylerinden biri.

                     Ve insanın her yaptığının bedeli var. İyi ya da kötü. Eğer yaptığımdan eminsem sonuçlarına da katlanabilirim.