Bebeğinizin Doğumu Sonrası Yaşanan Sorunlar

Bebeğinizin Doğumu Sonrası Yaşanan Sorunlara Genel Bakış

Bebeğinizin Doğumu Sonrası Yaşanan Sorunlar

Konuya Genel Bakış

Bebeğinizin doğumundan sonraki günler ve haftalar boyunca (doğum sonrası dönem), vücudunuzun hamile olmayan durumuna dönerken değişmesini bekleyebilirsiniz. Doğum sonrası dönem doğumdan sonra 3 ay sürer. Hamilelik değişikliklerinde olduğu gibi, doğum sonrası değişiklikler her kadın için farklıdır. Örneğin hamileyken mide ekşimesi yaşadıysanız doğumdan sonra geçebilir. Ancak hemoroit gibi diğer semptomlar bebeğiniz doğduktan sonra sorunlara neden olmaya devam edebilir.

Birçok küçük doğum sonrası problem evde yönetilebilir. Örneğin, hemoroit veya kabızlıktan kaynaklanan hafif rahatsızlığı gidermek için genellikle evde tedavi önlemleri yeterlidir. Bir sorun geliştirirseniz ve doktorunuz size izlemeniz için özel talimatlar verdiyse, bu talimatları uyguladığınızdan emin olun.

Çoğu kadın doğumdan sonra normal faaliyetlerine dönmek için biraz zamana ihtiyaç duyar. İlk 6 hafta, iyileşmenize ve bebeğinize bakmaya odaklanmak önemlidir. Kendinizi daha güçlü hissettikçe diğer aktivitelere yavaşça başlayın. Doktorunuz size ne zaman tekrar seks yapabileceğinizi söyleyecektir, ancak çoğu kadın için doğumdan sonraki 6 ila 8 hafta ortalama süredir. Hamileliğiniz sırasında veya doğum sırasında veya doğum sırasında herhangi bir sorun yaşarsanız, doktorunuz size faaliyetler hakkında daha spesifik talimatlar verebilir.

Çoğu kadının doğum sonrası dönemde ciddi sağlık sorunları olmamasına rağmen, şiddetli vajinal kanama, baldır ağrısı, nefes alırken ağrı (pulmoner emboli) veya doğum sonrası depresyon gelişirse doktorunuzu görmelisiniz.

Bir doktora görünüp görünmeyeceğinize ve ne zaman gitmeniz gerektiğine karar vermek için belirtilerinizi kontrol edin.