AVM lerin Bilmenizi İstemediği Sırlar

Alışveriş merkezine gitmeden önce, alışveriş merkezlerinin bilmenizi istemediği bu sırlara  göz atın.

AVM lerin  Bilmenizi İstemediği Sırlar

Bilgili bir alışverişçiyseniz, alışveriş merkezine ve oynadığı kafa oyunlarına karşı dikkatli olmanız gerektiğini zaten biliyor olabilirsiniz. Mağazalardaki renkler ve seslerden düzene (sözde rakipleri yan yana koyan) bu genişleyen alışveriş merkezleriyle ilgili her şey, duyularınızı kandırarak bedeninizin ve zihninizin başka türlü hissetmeyeceği bir şeyi hissettirmek için mükemmel bir şekilde tasarlandı. Kahretsin, bu bedava sıcak kakao fincanlarının bile alçak bir amacı var. Bu nedenle, bir sonraki alışveriş merkezine gitmeden önce, alışveriş merkezlerinin bilmenizi istemediği bu sırlara  göz atın.

Daha fazla satın almanızı sağlamak için büyük alışveriş arabaları var

Devasa alışveriş arabaları sadece alışverişinizi kolaylaştırmak için değil, aynı zamanda daha fazla satın almanızı sağlamayı da amaçlamaktadır. Büyük alışveriş sepetleri, mallarla doldurulması gereken bir boşluk bırakır ve alışveriş yapanlar, ihtiyaçları olsun veya olmasın, sepetlerine yeni ürünler eklemeye devam eder. Bu, marketlerin bilmenizi istemediği şeylerden biridir, ancak alışveriş merkezinde de bir alışveriş sepeti doldurma ihtiyacı söz konusudur. Fazla alışverişi önlemek için, bir alışveriş listesine bağlı kalın ve bir el arabası kullanmaktan vazgeçin, bunun yerine eşyalarınızı kollarınızda taşımayı seçin.

Satış işaretleri daha çok harcamanızı sağlar

 Yapılan bir araştırmaya göre, bir satış işareti doğru kullanıldığında ve aşırı olmadığında, satış fiyatının bir pazarlık olup olmadığına bakılmaksızın talebi yönlendirmenin en etkili yollarından biridir.

Renk şemaları rastgele değil

Bu satış işaretlerinin neden kırmızı olduğunu hiç merak ettiniz mi? Çok sayıda araştırmaya göre, renk çemberinin sıcak tarafındaki tonlar - kırmızılar, portakallar ve sarılar - müşterileri bir mağazaya çeker ve duyuları harekete geçirir, böylece perakendecilerin dışındaki bu tonlarda tabelaları ve ışıkları görme olasılığınız yüksektir. Renklerin bu stratejik kullanımı, fast food restoranlarının neden her zaman kırmızı olduğunu da kısmen açıklıyor.

Gümrükleme bölümleri, ihtiyacınız olmayan şeyleri satın almanızı sağlar

Gümrükleme ürünleri gerçekten iyi bir anlaşma ve sezon dışı ürünler gerçek düşük fiyatlara indirildi. Ancak gümrük rafı tehlikeli bir yer olabilir ve başka türlü satın alamayacağınız ürünlere para harcamanıza neden olabilir. Gümrükleme bölümleri dağınıktır ve genellikle bu son derece indirimli süveteri satın almak için son şansınız olduğunu söyleyen bir tabela içerir, böylece bu ürünleri almak için başkalarıyla rekabet ediyormuşsunuz gibi hissedersiniz. Mümkün olduğu kadar çok pazarlık yapmanız gerektiğini hissetmek yerine, biriktirdiğinizden çok ne harcadığınıza ve satın aldığınıza odaklanın.

Bedava yemek lüks mallar istemenizi sağlar

Bedava kahve ve çikolatanın müşteri deneyimi için sadece güzel dokunuşlar olduğunu düşünebilirsiniz, ancak hayır, daha fazla harcamanızı sağlarlar. Journal of Consumer Research'ten yapılan bir araştırmaya göre, alışveriş yaparken sadece bir parça bedava çikolata yemek, müşterileri dizüstü bilgisayarlar, saatler ve tasarımcı kıyafetleri gibi pahalı ürünler satın almaya daha istekli hale getiriyor.

Outlet mağazaları temelde kendi markalarıdır

Outlet mağazalarında tasarımcı ürünlerinin yetersiz satıldığını veya biraz hasar gördüğünü düşünebilirsiniz, ancak tekrar düşünün. Bazı analistler, outlet mağazalarında satılan malların yüzde 85'inin yalnızca bu satış mağazaları için üretildiğini ve tipik olarak işaretlendiği markadan daha düşük kalitede olduğunu öne sürüyorlar. Bu nedenle, bir mağazada ucuza tasarımcı bir ceket alıyor olsanız da, ürün muhtemelen daha düşük kaliteli kumaşlardan yapılmış, büyük olasılıkla tasarımcı ekibi tarafından tasarlanmamış ve asla daha yüksek bir fiyata satılmamıştır.

Arzu edilen öğeler göz hizasında

Perakendecilerin gerçekten taşımak istediği ürünler göz hizasına ve uç kapaklara yerleştirilir. Bu, süpermarketlerin size daha fazla para harcamak için kullandıkları hilelerden biridir. İnsanlar yüzlerinin önündeki eşyaları satın almaya daha çok yönelecekler. Ayrıca çocuklar için bir göz seviyesi vardır. Sezonun en gözde oyuncakları ve aksesuarları, çocukları bu yılın en önemli ürünü ne olursa olsun ebeveynlerine yalvarmaya teşvik etmek için alt raflara yerleştirilecek.

Alışverişteki Müzik Etkisi

Mağazalar, müşterileri alışverişe zaman ayırmaya ve mağazada dolanmaya teşvik etmek için daha yavaş, orta hacimli müzik çalacak. Bu arada, üst düzey yerler klasik müzik çalacak ve bunun iyi bir nedeni var. İnsanların eşyaların daha fazla paraya değer olduğunu düşünmelerini sağlar ve böylece daha fazla harcayacak ve daha büyük alımlar yapacaklardır.

Kokular alışveriş alışkanlıklarınızı etkiler

 Yapılan bir araştırma, kokular insanların baktıkları ürünlerle ilgili olduğunda, tüketicilerin mağazalarda oyalanmak, çevrelerini işlemek ve potansiyel olarak daha fazla alışveriş yapmak için daha fazla zaman harcayacaklarını gösterdi. Bir mağazanın mutfak bölümünün neden kurabiye gibi koktuğunu hiç merak ettiyseniz, bu nedenini açıklayabilir.

Mağazalar mallara dokunmanızı istiyor

Dokunsal deneyimler satın alma yapmak için önemlidir.  Sadece bir nesneye dokunmak, o nesnenin algılanan sahipliğinde bir artışa yol açar, bu da onunla zaten bir bağlantınız olduğu ve satın alma olasılığınızın daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Fiyatların bir nedenle 0,99 ile bitmesi

Neden her fiyatın sadece 20  yerine 19.99  olduğunu merak ettiniz mi? Buna "sol rakam efekti" deniyor ve delice iyi çalışıyor. Ne olursa olsun, 29,99 tl 'lik bir öğe görürseniz, maliyeti 30 tl' den 20 tl 'ye yakınmış gibi hissettirecektir.  Bu fiyatlandırma, bariyer seviyelerinde son derece iyi çalışıyor. 199,99  tl lik ürün , aslında aynı fiyata sahip olsalar bile 201 tl  olan bir şeyden daha ucuz görünüyor. Tabii ki, bu aynı zamanda restoran menülerinde yaygın bir taktiktir, bu da onu restoranların bilmenizi istemediği birçok sırdan biri yapar.