Aşk ve gurur:Hem roman hem kitap hem hayat

Jane Austen’in 18. yy ingilteresinde geçen romanı , aşkı gururu ve önyargısı arasında kalan bir kadın ve adamın hikayesini anlatıyor. Ancak bu hikaye de mr. Darcy ve ms. Elizabeth’in etkileyici ilişkilerinden daha fazlasını verdi bana bunu itiraf etmeliyim.

 0
Aşk ve gurur:Hem roman hem kitap hem hayat

Bir kitap bir soru:Aşk ve Gurur

Yazardan küçük bir dilek:Lütfen sondaki soruyu cevaplayıp fikirlerinizi benimle paylaşın:)

Jane Austen’in 18. yy ingilteresinde geçen romanı , aşkı gururu ve önyargısı arasında kalan bir kadın ve adamın hikayesini anlatıyor.

Ancak bu hikaye de mr. Darcy ve ms. Elizabeth’in etkileyici ilişkilerinden daha fazlasını verdi bana bunu itiraf etmeliyim.Özellikle kız çocuklarına hiç miras kalmayışının doğurabileceği sorunlar

bunun farkında olan bir annenin kızlarını kurtarmak için evlendirme çabasına girmesi ve bu çabanın aslında günümüzde bu kadar utanç verici olmasına rağmen aslında annenin o dönem için haklı sayılabilmesi bambaşkaydı benim için.

İşin garip yanı bir abileri veya erkek kardeşleri olsa ya da yarım asil yerine tam asil olsalar mirastan faydalanabilecekti Benneth kız kardeşler belki de.Ancak onlar beş kız kardeş oldukları için miras olan evleri babalarının uzaktan bir erkek akrabasına kalacaktı.Bu erkek akraba ise kızlardan biriyle evlenmek isteyerek sözde onlara lütfedecekti.Bu sayede Benneth kız kardeşler sefaletten kurtulmuş olacaktı.

Ne garip değil mi?İşte böyle bir ortamda ms. Elizabeth Bennetin 21. yy kadınıymışçasına duruşu beni çok etkilemişti.Ayrıca 2005 yapımı olan filmi de kanaatimce çok başarılıydı.Bu yüzden filmini izlemediyseniz hemen kalkıp izlemenizi öneririm.

Son olarak geleneksel olan soruma gelelim:

Filmi izleyenlerin veya kitabı okuyanların 18. yy İngilteresi hakkında yukarıda yazdıklarım haricinde fikirleri nelerdir?Yorumlarda buluşalım....

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow