Araba Kiralarken Dikkat Edilecek Husular

İşte araba kiralama hakkında bilmeniz gereken 8 dikkat edilecek husus

Araba  Kiralarken  Dikkat Edilecek Husular

Tatil için araba kiralamak mantıklı. Taksi gezilerine harcayacağınız paradan tasarruf etmenizi sağlar ve toplu taşıma programına (veya öngörülemeyen programa) bağlı kalmanızı engeller. Ancak, bir araba kiralamayla ilgili tüm süreç, hem ilk kez gelenler hem de deneyimli gezginler için göz korkutucu olabilir.

İşte araba kiralama hakkında bilmeniz gereken 8 dikkat edilecek husus:

1. Arabayı teslim alırken kredi kartı kullanın

Skyscanner'da araba kiralamak çocuk oyuncağı, ancak tekerleklerinizi alırken kredi kartı kullandığınızdan emin olun. Bir banka kartı kullandığınızda, bir yetkilendirme tutarı tahsil edilir ve önemli miktarda (yani potansiyel olarak yüzlerce tl) ek artımlı bekletme de değerlendirilir. Araba kiralama şirketleri, herhangi bir masrafı ödeyebileceğinizden emin olmak için bir banka kartı kullandığınızda kredi puanınızı kontrol ederdi, ancak bu politika son zamanlarda büyük kiralama şirketlerinin çoğu arasında değişiyor. Banka kartı kullanarak araba kiralamayı tercih ediyorsanız, önceden arayın veya politikanın ne olduğunu öğrenmek için çevrimiçi olarak kontrol edin, böylece ummadığınız parayı bekletmessiniz.

2. Çocuklar kiralık araba kullanmak için daha pahalı

23 yaşındaki kızınızın kusursuz bir sürüş sicili olabilir, ancak araba kiralama şirketleri umursamıyor. Kiralama şirketleri, bunları yalnızca mallarına karşı olası bir sorumluluk olarak görür. Genç sürücüler 20 veya 21 yaşında araba kiralayabilseler de, 25 yaşın altındaysa büyük olasılıkla ek bir ücret ödemek zorunda kalacaktır. 25 yaşın altındaki biriyle seyahat ediyorsanız, onları sadece ek sürücü (ve asla direksiyona geçmediklerinden emin olun!) ve bu ekstra ücreti ödemek konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak.     

3. Sürücüleri minimumda tutun

İster aile tatili ister arkadaşlarınızla kaçamak yapın, sürücü sayısını minimumda tutun. Her ek sürücü için, kiralama süresi içinde gerçekten araç kullansınlar veya etmesinler, günlük bir ücret ödemeniz gerekir. Ancak bazen, kiralama şirketleri kurumsal kiralamalar veya bir eş veya ev ortağı için ücretten feragat ederler, ancak kiralama şirketine göre değişiklik gösterdiği için politikalarının ne olduğunu tekrar kontrol etmek isteyeceksiniz.

4. Araba sigortası için dolaşın

Kiralık aracınız için acenteden sigorta alabilirsiniz, ancak bir araba kiralama dükkanındaki sigorta son derece yüksektir ve yalnızca diğer tüm seçenekleri tüketmişseniz kullanılmalıdır. Kişisel araç sigortanıza bir göz atın, bu da potansiyel olarak kiraları da kapsayabilir. Birçoğu kart avantajı olarak bir tür araba kiralama sigortası sunduğundan, kredi kartı şirketinizi de aramalısınız. Birçoğu oldukça iyidir ve aracı o kredi kartıyla rezerve ettiğiniz sürece sigortadan kaygısız olmanıza izin verir (bu kart avantajını kiralama süreniz boyunca kullanmayı planlıyorsanız, bu son nokta bir zorunluluktur). Araç kiralama indirimleri için de alışveriş yapmayı unutmayın!

5. Havaalanında araba kiralamamaya çalışın

Nasıl araba kiralayacağınızı düşünürken, nereden araba kiralayacağınız sorusu da bir o kadar önemlidir. Havaalanından araba almanın kolay olduğunu biliyoruz, ancak fark edemeyeceğiniz şey, uçaktan indikten sonra arabayı teslim alma hakkı için bir prim ödediğinizdir. Kiralama şirketleri, iş yaptıkları havalimanından ücret almak ve ödemekle yükümlüdür, bu nedenle bu ücretleri müşteriye iletirler. Sizi havaalanı arazisinde olmayan araba kiralama dükkanına götürecek bir taksi çağırarak bu sorunu aşabilirsiniz. 

6. Asfalt yollarda kalın

Muhtemelen bu kulağa oldukça açık geliyor, ama bizi dinleyin. Off-road araç kiralamanızda sorun yaşamayan çok sayıda kiralama acentesi yok.  Diyelim ki tatil beldesindesiniz  ve sahilin üzerinde hiçbir yol bulunmayan güzel bir bölümünü ziyaret etmek istiyorsunuz. Bu  teknik olarak  kira sözleşmenizin ihlali anlamına geliyor. Araba kullanmaman gereken bir yerde kiralık bir araba ile çamura saplanıp kalırsan, arabayı söküp temizlemek için gereken ücretler sana düşer.

7. Arabayı iade etmeden önce depoyu doldurun

Tatiliniz harikaydı, ama şimdi arabayı teslim edip eve gitme zamanı. Tek sorun, arabayı boş bir depoyla geri getirmiş olmanız. Kiralık dükkanın sizin için doldurmasına izin verir misiniz? Kesinlikle, ancak galon başına geçerli fiyatın iki, üç veya dört katını ödeyebilirsiniz. Arabayı iade etmeden önce hepimiz 10 dakika ayırıp depoyu doldurabiliriz. Zaten havalimanına gidiyor olsanız bile, geri dönüp dolduracak yerel bir benzin istasyonu bulmaya değer.

8. Mümkünse kendi ekstralarınızı getirin

Bazen yolculuk için bir arabadan daha fazlasına ihtiyaç duyarsınız ve araba kiralama şirketleri, tatiliniz için kiralık ekstralar bulundurma konusunda harikadır. Kolaylık ücretinden tasarruf etmek için, bazı ekstraları yanınızda getirebilirsiniz. Örneğin, kiraladığınız ajansın GPS'ini kullanmak yerine, veri planınızı sonlandırmayacağı sürece navigasyon için telefonunuzdaki haritalar uygulamasını kullanın.Bazı insanlar, yolda size zaman kazandıracağını düşündüğünüzde, elektronik geçiş ücreti kiralamanın maliyete değer olduğunu düşünüyor. Ancak, geçişi her gün kullansanız da kullanmasanız da, kolaylık sağlamak için sizden günlük bir ücret alınacaktır. Ücretli geçiş sıralarını atlamaya değip değmeyeceğini belirlerken ücreti dikkate alın.