ANTİK ROMA BALIK SOSU: GARUM

Soslar geçmişte de günümüzde de lezzet açısından büyük öneme sahiptir. Antik Roma ürünü olan bu sos balık temelli olup afrodizyak etkilidir. Bu sosun nasıl yapıldığını hep birlikte öğrenelim.

 0
ANTİK ROMA BALIK SOSU: GARUM

* Garum bir diğer adıyla liquamen; Antik Roma’da yemeklerde kullanılan, afrodizyak etkili balık sosudur. Halklar yaşadığı konum sebebiyle yalnızca balıkla beslenme durumundadırlar. Bundan dolayı balığı da karışımlar halinde sos haline getirmişlerdir.           

    Yapılışı ise sardalye, hamsi gibi küçük balıkların tümü ya da uskumru gibi büyük balıkların bağırsaklarının tuzlanarak tuzlu su; biberiye, kekik, sedef otu, adaçayı, defne yaprağı, kişniş tohumu ve karabiber tanesi gibi baharatlı otlarla karıştırılarak büyük toprak kap içerisinde ağzı kapatılarak güneşte fermantasyona bırakılır. Fermantasyon ve olgunlaşma olduktan sonra süzgeçten geçirilir. Sosun berraklaşması için dinlendirme yapılır. Şarap da katılabilir.

  Garum sosun kullanım alanları küçükbaş hayvan, domuz, balık, deniz kabukluları ve kanatlı hayvanların tatlandırılması ve aroma vermesi için kullanılmıştır. Analitik gastronomi içerisinde balık ve balık ürünleri genel olarak cinsellik üzerinde büyük etki ettiği gözlemlenmiştir. Afrodizyak etkili olmasından dolayı da iki cinste de üreme içgüdüsünü uyandırmıştır. Bunun gibi örneklerle de ilaç ve kozmetik alanlarda da kullanılmıştır.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow