Allah Neden Görünmüyor ?

Ateistlere Cevabım  Belki de sizin (ateistlerin) Allah'a inanmamanızın en büyük nedeni bundan kaynaklanıyor olabilir. Allah neden görünmüyor sorunun cevabını dilimizin döndüğü ve Allah’ın öğrettiği kadarı ile açıklamaya çalışacağım.

Allah Neden Görünmüyor ?

Allah Neden Görünmüyor ?

 Ateistlere Cevabım

 Belki de sizin (ateistlerin) Allah'a inanmamanızın en büyük nedeni bundan kaynaklanıyor olabilir. Allah neden görünmüyor sorunun cevabını dilimizin döndüğü ve Allah’ın öğrettiği kadarı ile açıklamaya çalışacağım.

Allah öyle Kadiri Mutlak bir varlıktır ki bu yüzden O'ndan başka yani yarattığı diğer canlılara gizliliği icab eder. Örneğin, deniz deyince akla su, balık diğer içinde yaşayan canlılar ve tuz gelir. Balık ve suyu görürüz ama denizdeki asıl gücü yani tuzu gözlerimiz göremez. Tuz aslında denizdeki her canlının içine işlemiş, böylece canlılar ve su tertemiz ve taze kalabilmişlerdir. Eğer tuz görünür olsaydı tuzun görünüşünden denizde tuzdan başka birşey göremeyecek, suyun ve diğer canlıların olduğundan habersiz olacaktık. Belki gemiler yüzemeyecek, denizaltılar önünü göremeyecek, denizdeki nimetlerin tadına varamayacaktık ve bu işlerden para kazanan milyonlarca insan işsiz kalacaktı. Bunun gibi. Eğer gözler Allah' ı idrak edebilseydi (O'nu görebilseydi) biz Allah' tan başka bir şey görmeyecek yarattığı diğer canlılardan veya cansız her şeyden habersiz olacaktık.

“Gözler O’nu idrak edemez ama O, gözleri idrakeder. O, en gizli şeyleri bilendir, (her şeyden) hakkıyla haberdar olandır. (Enam Suresi 103)

Bir sebep daha var ki, Allah’ın dünyaya gelmesini bırakın herhangi bir yere tecelli etmesi bile o yerin yok olması demektir.

Mûsâ, belirlediğimiz yere (Tûr’a) gelip Rabbi de ona konuşunca, “Rabbim! Bana (kendini) göster, sana bakayım” dedi. Allah da, “Beni (dünyada) katiyen göremezsin. Fakat (şu) dağa bak, eğer o yerinde durursa sen de beni görebilirsin.” dedi. Rabbi, dağa tecelli edince onu darmadağın ediverdi. Mûsâ da baygın düştü. Ayılınca, “Seni eksikliklerden uzak tutarım Allah’ım! Sana tövbe ettim. Ben inananların ilkiyim” dedi. [Araf Suresi 143]

Burada alimler Allah’ın dağa tecelli etmesini şu şekilde açıklarlar; “Allah arştan o dağa sadece bir baktı, dağ O’nun nazarına dayanamayıp parça parça oldu.”

Gördünüz işte, sadece dağa nazar etmesi bile neye sebep oluyor sadece bir bakması. Eğer arşın Allah’tan korkarak sürekli titremesi olmasa o arş bile bir an dayanamaz yok olup giderdi. Sizin göremediğiniz Allah işte budur. Şu yazıda bile eğer düşünüp, görürseniz daha birçok gizli ders ve bilgi vardır. Bu yüzden kardeşlerim bu yazıyı okuduktan sonra özellikle bir ateist arkadaşınız varsa ona anlatın, bir insanın bile doğru yola girmesini ve bir şeyler öğrenmesini sağlamak belki bütün insanlığı doğru yola sevk etmek ve bilgilendirmek gibi olacaktır.

Allah ne yapacağını en iyi bilendir. O bir şeyi nasıl takdir ettiyse en doğrusu odur. Bunun anlaşılması nefsin terbiyesinden geçer. Merdivenden basamak basamak çıkılır, insan aşaşşağıların en aşşağsındadır (dünya), O (Allah) ise yukarıların en yukarısında olan arşında ötesindedir. O alemde zaten sıfatlarını göstermiştir, varlıklar O'nun sıfatlarına ayna olup görünüp giderler. En doğrusunu Allah bilir. Vesselam.