Dünyamıza Su Nereden Geldi?

Bir dönem binlerce derece sıcaklığa sahip dünyamızda su nasıl oluştu? Suyla kaplı dünyamızda su nasıl bu seviyeye ulaştı?

Dünyamıza Su Nereden Geldi?
Dünyamıza Su Nereden Geldi?
Dünyamıza Su Nereden Geldi?

Bugün Dünyanın %71’ini oluşturan su nasıl oldu da bu seviyeye ulaştı? Kayalardan oluşan bir gezegende hem de bir dönem binlerce derece sıcaklığa sahip olmuş bir yerde?

Bu sorunun cevabını bize uzayın derinlikleri veriyor. Bir meteor.

30 yıl kadar önce dünyamıza düşen bir meteorun analizleri yapıldığında meteorun içinde tuz bulunduğu anlaşılıyor. Bu tuz tanelerine daha da yakından mikroskop ile bakıldığında bir hareketlilik görülüyordu. Bu hareket çok ufak bir su damlasıydı. Bir tuz kristalinin içinde bulunan küçücük bir su damlası.

Bunun yanında yine bu meteoru ve içindeki tuz kristallerini radyometrik tarihleme ile incelendiğinde 4.5 milyar yaşında olduğunu anlaşılıyor. Yani içindeki su en az bu kadar eski olmalıydı. O toz bulutunda hidrojen ve oksijen atomları birbirleriyle bağ oluşturmuştu.  Su en başından beri vardı…

Dünyanın maruz kaldığı meteor yağmuru hayal edilemeyecek kadar fazla idi. İşte bu meteorlar suyu da beraberinde getirmişti.

Başka geçerli bir teori de dünya oluştuğunda su zaten vardı diyor. Burada dünyanın bir noktada radyoaktivite sebebiyle bir alev topuna döndüğü bir zamanda bu suyun buharlaşmış olma ihtimali bu teoriyi zora sokuyor. O yüzden ardından gelen yüz milyonlarca yılda dünyaya düşen meteorların suyu getirmiş olabileceği daha güçlü bir teori.

Birkaç yüzmilyon sene içinde dünyamızda su ve kara bulunuyordu. Yörünge ve sıcaklık olarak da sabit hale gelmeye başlamıştı. Fakat hala bugünkü halinden hala çok uzak. Çünkü dünyanın evrimine baktığınızda dünyayı bugünkü dünya haline getiren en önemli unsur ortada yoktu. Yaşam

"Yaşam Nasıl Başladı?" Tıkla öğren