25 YIL SONRA İLK VAKA

Uzun zaman önce unuttuğumuz hatta bazılarımızın daha önce hiç duymadığı EBOLA vakası maalesef yeniden gündemde. Batı Afrika'da 18 yaşındaki bir kadında görülen vaka tedirginlik yarattı. Son durum ile ilgili detaylar haberin devamında.

25 YIL SONRA İLK VAKA

Ebola Nedir?

Ebola ciddi hastalık formlarına yol açabilen çok tehlikeli bir virüstür. Hayvandan insana bulaşabildiği gibi insandan insana da bulaşabilir. Fakat bulaşıcılığı hava yolu ile değil başka şekillerdedir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından 4. derece risk grubunda değerlendirilmektedir.

Fildişi Sahili'nde Görüldü

Açıklama Fildişi Sahili Sağlık Bakanlığı tarafından geldi. Komşu ülke olan Gine'den ülkeye edilen seyahat sırasında 18 yaşındaki bir kadında görüldüğü belirtildi. 

Son Durum

Hastalık vakası tespit edilen kadını başekentteki bir hastaneye kaldırarak izole duruma aldıklarını ve durumu kontrol altına almaya çalıştıkları belirtildi.

Dünya Sağlık Örgütü De Doğruladı

Dünya Sağlık Örgütü de vakayı doğruladı ve taraflarından yapılan açıklamaya göre Fildişi Sahili'nde 1994 yılından itibaren ilk defa Ebola'ya rastlandığının altı çizildi.

Umarız hastalıklar ve sağlık sorunlarının hepsi ciddi anlamda tedbirler alınarak sonlandırılır ve hali hazırda yaşadığımız salgın problemi varken yeni sağlık sorunları ile karşı karşıya gelmeyiz. Bu vakaların son olması dileğiyle sağlıklı günler dilerim.