21 GÜN KURALI ASLINDA YALAN MI?

Son birkaç yıldır özellikle sosyal medya aracılığı ile yayılan ve hepimizin az çok aşına olduğu bir “21 gün kuralı” ortada dönüp duruyor. Üstelik konu bir söylenti olmaktan da öte birçok kişisel gelişim kitabında yer alıyor. Peki nedir 21 gün kuralı? İnsanların yeni bir alışkanlığa başlamak ve eski alışkanlıklarından kurtulmanın sadece 21 günde mümkün olduğunu ortaya atan bir kural. Peki bu bir yalan mı? Ne kadar doğru olduğu kararını okuduklarınızdan sonra, size bırakayım.

 0
21 GÜN KURALI ASLINDA YALAN MI?
21 GÜN KURALI ASLINDA YALAN MI?

21 GÜN KURALI ASLINDA YALAN MI?

Son birkaç yıldır özellikle sosyal medya aracılığı ile yayılan ve hepimizin az çok aşına olduğu bir “21 gün kuralı” ortada dönüp duruyor. Üstelik konu bir söylenti olmaktan da öte birçok kişisel gelişim kitabında yer alıyor. Peki nedir 21 gün kuralı?  İnsanların yeni bir alışkanlığa başlamak ve eski alışkanlıklarından kurtulmanın sadece 21 günde mümkün olduğunu ortaya atan bir kural. Peki bu bir yalan mı?  Ne kadar doğru olduğu kararını okuduklarınızdan sonra, size bırakayım.

21 gün kuralı bize bir eylemi 21 gün boyunca düzenli yaptıktan veya yapmayı bıraktıktan sonra, beynin 21 günden itibaren o işi otomatik olarak yaptığını veya yapmadığını iddia ediyor. Peki bu kural nasıl ortaya çıkmış? Sanılanın aksine 21 gün kuralı bilimsel bir çalışmanın ürünü değil, sadece bir doktorun gözlemlerine dayalı kendi düşünceleriydi. Bir plastik cerrahı olan Dr. Maxwell Maltz, hastalarının yapılan değişikliklere alışma sürelerinin benzerlik gösterdiğini gözlemledi. Bu gözlemlerini, “Eski bir zihinsel görüntünün çözülmesinin ve yenisinin zihinde oluşması için yaklaşık en az 21 gün geçmesi gerektiğini göstermektedir.” şeklinde ifade etti.

1960 yılında Maltz bu gözlemleri hakkında düşüncelerini de içeren “Psycho-Cybernetics” adında bir kitap yayınladı. Kitap 30 milyondan fazla sattı ve ABD’de en çok satanlar listesine girdi. Ve böylece, kitap ün kazandıkça ve kişisel gelişim uzmanları da dahil birçok kişinin atıflarıyla da yaklaşık en az 21 gün ifadesi, “beyinde yeni bir alışkanlık oluşturmak tam 21 gün sürüyor.” olarak bilinen 21 gün kuralına dönüştü.

University College London’da (Londra Üniversitesi), bir sağlık psikolojisi araştırmacısı ve araştırma ekibi, bir alışkanlık oluşturmanın ne kadar sürdüğünü anlamaya üzerine araştırmalar yaptılar. 96 kişinin, seçtiği bir alışkanlığı edinme süreçleri gün gün takip edildi ve davranışlarının ne zaman otomatikleşmeye başladığı incelendi. Araştırma sonucunda ortalama olarak, yeni bir davranışın otomatik hale gelmesi 2 aydan daha fazla sürüyordu. Hatta tam olarak bulunan ortalama süre 66 gün. Bunun ortalama bir değer olduğu ve değerin koşullara ve kişilere göre değişebildiği, daha yüksek sürelere de uzadığı ortaya çıktı. İnsanların yeni bir alışkanlık oluşturmaları 18 günden 254 güne kadar sürüyordu.

Yani hayatınızda yeni bir davranış oluşturmak büyük ihtimalle 21 günde olmayacaktır. Bu durum moralinizi bozmasın. Alışkanlık edinmek bir süreçtir ve herkesin kendi süreci kişiseldir. Ve daha önce bu kuralı deneyip de başarılı olamadığınızı düşünüp, kendinizi kötü hissettiyseniz artık hissetmenize gerek yok. Eğer bir alışkanlık kazanmak istiyorsanız odaklanmanız gereken süre değil süreçtir.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow