12 Dev Adam Galibiyetle Başladı AMA!

Olimpiyat elemelerinde ilk maçımızda çapraz grubumuzla birlikte altılı takımların Çin dışında belki de en zayıf takımı olan Uruguay karşısında 95-86'lık skorla elemelere galibiyetle başlıyoruz. Fakat bu galibiyet biz basketbol severlerde mutluluktan çok tedirginlik yarattı. Zira bu maçta olanlar takımımız adına endişe vericiydi. Gelin beraber daha detaylı bakalım.

12 Dev Adam Galibiyetle Başladı AMA!
Türkiye-Uruguay maçından bir kare

Olimpiyat Elemelerinde ilk maçımızda zayıf rakibimiz Uruguay ile karşı karşıya geldik. Mücadeleye hücumda iyi başlasak da maç genelinde oyunun her anlamında çok gerideydik. Bu seviyede yapılmaması gereken hatalar yapan milli takımımız 3.çeyrekte Jayson Granger'ı durduramayınca maçta ilk kez geriye düştük ve ardından ipleri tamamen rakibimize verdik. Basit top kayıpları, basit fauller ve kaçan serbes atışlar ile çok kötü bir performans sergileyen milli takımımıza tercihleri ile hiç hazır olmadığı izlenimini veren Orhun Ene önderliğindeki teknik ekip de pastanın üstüne çilek oldu(!). Öyle ki neredeyse hiçbir oyuncu maç içi ritmini bulamadı. Hala bir arayış içerisinde olan teknik ekibin defolarını 3.çeyrekte Melih Mahmutoğlu bireysel performansı ile biraz örtse de EN KRİTİK MAÇIMIZDA çözümü ve galibiyeti bize getiren isim son periyottaki büyük performansı ile Cedi Osman oldu. Ersan ve Furkan'ın henüz hazır olmayışı teknik kadronun bu seviyeye hazır olmadığı izlenimini vermeleri, basit hatalar ve hücum formsuzlukları malesef ilerideki Yunanistan, Kanada ve Çekya mücadeleleri için hiç iyi izlenim vermiyor. Ve söylemeyi hiç istemesem de Shane Larkin'in yokluğu çok hissediliyor. Hala yüksek potansiyeli içinde barındıran milli takımımız bakalım kısa süre içerisinde gelişim kaydedip iyi sonuçlar almayı başarabilecek mi, merakla bekliyoruz?

Maç Sonucu Uruguay-Türkiye 86-95

1.Dipnot: Oyuncuların maç içinde aldığı süreler ikonikti. 20-25 dakika oturan oyuncu tekrar sahaya sürüldü ve malesef maça ısınamadı.

2.Dipnot: Metecan Birsen gibi en formda dönemlerinden birini yaşayan bir oyuncu hiç süre almadı. Bu sezonun tartışmasız en iyi yerli performansını veren Sertaç Şanlı'yı ise maç içinde hiç değerlendiremedik.

3.Dipnot: Basketbolda Olimpiyatlara en son ülkemiz 1952'de katılabilmiştir.