Zenginlerin Bilmenizi İstemediği Sırlar

Bunlar tam olarak sır değildir, ancak genellikle zenginleri arzulu düşünürlerden ayıran şeylerdir ve genellikle gözden kaçırılırlar. İşte herhangi bir işçinin net değerini artırmasına yardımcı olabilecek dört "sır".

Zenginlerin Bilmenizi İstemediği  Sırlar

Zaman zaman zengin insanlar, çalışkan orta sınıfın mali kaygılarının dışında başka bir dünyada yaşıyor gibi görünüyor. Birçoğu, seçkinlerin saflarına katılmanın bir sırrı olduğunu, genellikle varlıklı bir akrabanın mirasını veya milyarlarca dolarlık bir fikri içerdiğini düşünüyor.

Bunlar tam olarak sır değildir, ancak genellikle zenginleri arzulu düşünürlerden ayıran şeylerdir ve genellikle gözden kaçırılırlar. İşte herhangi bir işçinin net değerini artırmasına yardımcı olabilecek dört "sır".

Paranız sizin için çalışmalı, Siz para için değil 

Geleneksel bilgelik, bir iş bulmanız ve servet oluşturmak için çok çalışmanız gerektiğini söyler. Bunda bir gerçek var, tek gelir yolunuz para için zaman ticaretini içeriyorsa, gelir potansiyeliniz bir çalışma haftasındaki saat sayısı ile sınırlıdır. Zenginler para kazanmanın her zaman sıkı çalışma gerektirmediğini bilir ve yeni pasif gelir kaynakları oluşturmak için her fırsatı değerlendirirler.

Pasif gelir, kiralık mülkler, yaratıcı işlere ilişkin telif hakları veya yatırım dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan gelebilir. Yatırıma başlamak için çok fazla paraya ihtiyacınız yok, ancak portföyünüzü çeşitlendirmek önemlidir, böylece kendinizi çok fazla riske maruz bırakmazsınız. Zirvede olduğunu düşündüğünüzde satış yaparak veya en dipte olduğunu düşündüğünüzde satın alarak piyasayı zamanlamaya çalışın. Bu yaklaşımın sizin piyasayı tahmin etme oranına göre  para kazanma olasılığınız değişir.. 

Tüm pasif gelir akışlarınızla ilişkili maliyetleri anlamak önemlidir. Örneğin, birkaç kiralık mülk işletiyorsanız, karınızı etkileyen bakım maliyetleri olabilir. Benzer şekilde, yatırım yaptığınızda, her bir ticaret için ücretler veya yatırım fonlarındaki gider oranları gibi yatırım ürünlerinizle ilişkili maliyetler olabilir. Kârınızı en üst düzeye çıkarmak için bunları düşük tutmaya çalışın. Endeks fonları, portföylerini çeşitlendirmenin ve önemli getiri elde etmenin ucuz bir yolunu arayan yatırımcılar için harika bir seçimdir.

Gelirinizin ötesinde harcama yapmaktan kaçının

Çoğu insan, zenginlerin cömert yaşam tarzları yaşadığını düşünür ve bazıları öyle olsa da, zenginlerin çoğu, tutumlu yaşayarak ve kazançlarının büyük bir kısmını yatırarak bulundukları yere gelir. Omaha'nın Kahini Warren Buffett, 1958'de 31.500 dolara satın aldığı evde hala yaşıyor ve şu anda dünyanın en zengin adamı olan Amazon CEO'su Jeff Bezos, milyarder olduktan sonra yıllarca eski Honda Accord'unu kullanıyor. Gelirinizin ötesinde harcama yapmaktan kaçınmak zor olabilir, ancak direnmeniz çok önemlidir. Aksi takdirde, kendinizi borç içinde bulabilirsiniz, bu da gelecek için tasarruf etme kabiliyetinizi daha da engelleyecektir.

Henüz yapmadıysanız, kendinize bir bütçe belirleyin ve mümkün olduğunda gelirinizin en az% 20'sini tasarruf için ayırmaya çalışın. Zam aldığınızda, başka bir şey yapmadan önce aylık birikim tutarınızı artırın.Borcunuz varsa, ödemek için adımlar atın. Bakiye transfer kartı, kredi kartı borcunun üstesinden gelmek için güzel bir seçenektir. 

Zaman en değerli para biriminizdir

Yatırım söz konusu olduğunda, en değerli varlığınız zamandır. Karlı hisse senetleri  sayesinde  daha önce yatırım yaptığınız  para, zaman geçtikçe daha da değerlenir.

Bugün çok fazla para yatırmayı göze alamasanız bile, küçük katkılarınız zaman içinde yine de büyük bir tutara dönüşebilir, bu nedenle daha sonra beklemek yerine şimdi başlamanız daha iyi olur. Yatırımlarınızı mümkün olduğunca otomatikleştirin, böylece her ay parayı kendi başınıza ayırmak  zorunda kalmazsınız.

En iyisi yalnız gitmemek

Zengin insanlar her zaman finans veya yatırım hakkında en fazla bilgiye sahip değildir, ancak bir profesyonelden tavsiye  alırlar. Bazı insanlar paralarını yönetmek için bir finansal danışman tutmanın bedelini ödeyebilirken, zenginler, bir danışmanın yardımıyla paralarının kendi başlarına idare ettiklerinden daha hızlı büyüyebileceğini bilirler..

Bir mali danışman, mali hedeflerinize daha hızlı ulaşmak için düşünmediğiniz yatırımları ve stratejileri önerebilir.  Ayrıca ücretli bir danışman  seçmeniz sizin faydanıza olabilir. Çoğu ücretli danışmanlar size satın aldığınız yatırım ürünlerinden komisyon kazanamayacakları için  çıkar çatışmaları konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

Paranızdan sorumlu olarak, yeni ve daha büyük gelir kaynakları arayarak ve ihtiyaç duyduğunuzda yardım isteyerek, net değerinizi zaman içinde istikrarlı bir şekilde artırabilirsiniz.