Yunanistan'ın 35 Çocuğu Ölüme Göndermesi

26 nisan 2021'de midilli adasına ayak basıp adanın içlerine doğru yürüyüşe geçen 35'i çocuk yaklaşık 55 kişilik mülteci grubunun yunan polisi tarafından yakalanıp döve döve şişme bota konularak açık denize bırakılması olayıdır.

26 Nisan sabahı saat 09.00'da, Midilli Adası'nın kuzey tarafı sahiline,35 kişinin çocuk olduğu 53 kişi taşıyan bir tekne ile inmişler.

Yardım için Aegean Boat Report ile(Gönüllülerin oluşturduğu sivil kuruluş) temasa geçerek varışlarının belgelenmesi sağlamışlar.Ancak Yunan hükümetinin yasadışı geri itme taktikleri nedeniyle liman polisine bilgi vermemişler.

Varlıklarının yerel halk tarafından bilinmesi için onlara bir grup halinde Klio köyüne doğru hareket etmelerini tavsiye etmişler. Ege Tekne Raporu'na gelen resimler, videolar ve konum verileri Midilli adasındaki varlıklarını belgeliyor, geldiklerine hiç şüphe yok.

Beş saatten fazla bir süre,  köye doğru ilerlerken gruptan fotoğraflar ve video kayıtları alınmış.Gruptaki çok küçük çocuk sayısının çokluğu ve üç hamile kadın nedeniyle yavaşça ilerleme olmuş. Sık sık konumlarını gönderip ve aktif olan canlı konumlarını göndermişler.

Liman polisi gruptan ilk kişileri 13.30 civarında,grubun hepsini toplamaları yaklaşık bir saat sürmüş Covid 19 testi yapacağız yalanını uydurup hepsini almışlar.

13.37 ile 14.23 arasında hepsi çevrimdışı olmuş. Bu elbette bir tesadüf olabilir, telefonlarının hepsinin gücünün bitmesi veya internet kapsamını kaybetmesi, ancak maalesef durum böyle değildi. Liman polisinden memurlar, neler olacağına dair hiçbir kanıt kaydedilmemesi için tüm telefonlara el koyulmuş.

Ardından test yapacağız yalanıyla,Bilinmeyen bir limana götürüp silah zoruyla,teknelere bindirmeye çalışmışlar.Tekne biraz açıldıktan sonra can kurtaran botlarına zorla bindirilip ölüme terk etmişler.

Resimde görüldüğü üzere saatlerce denizde sürüklendikten sonra , Türkiye, Kuşadası'nın kuzeyindeki Türk sahil güvenliği tarafından bulunup kurtarıldılar.

Olaya katılanların 30'dan fazlasının çocuk olduğu bildirildi, Midilli adasındayken alınan resimler ve videolar, aralarında çok sayıda çocuk olduğunu doğruluyor. Türk sahil güvenliğindeki kaynaklar, olağandışı yüksek sayıda çocuğu doğruladı, ancak kesin bir sayı vermedi.

Midilli'den gelen resimleri, Türkiye'nin Kuşadası'nın kuzeyinde sürüklenen cankurtaran salı içinde bulundukları zamanki Türk sahil güvenliğinin sağladığı resimlerle karşılaştırdığımızda, şüphesiz aynı grup oldukları kanıtlanmış.

Mülteci gönüllüleri sivil kuruluşun elinde kantılar olmasına rağmen yunan hükümeti inkar ediyor.

 30'dan fazla çocuğu denize sürükleyip bırakmışlar

Yunan hükümet yetkilileri, bu zulümlere herhangi bir şekilde karıştığını inkar etmeye devam ediyor. Birkaç gün önce Yunanistan göç ve iltica bakanı Notis Mitarachi utanmadan “ülkemiz deniz sınırlarını uluslararası hukuka tam saygı ile koruyor ve bunu herkes biliyor”diye bir açıklama yapmıştır.