Vücuttaki Morlukların Renginin Değişme Nedenleri

Bu yazımda; düşmeye, çarpmaya, veya herhangi bir fiziksel travmaya karşı olarak meydana gelen Ekimoz ve Hematom'un gün geçtikçe neden renk değiştirdiğini anlatacağım. Lafı fazla uzatmadan başlayayım en iyisi :)

Vücuttaki Morlukların Renginin Değişme Nedenleri

Cildimizdeki morluklar çoğunluk ile kanın travma sonucu hasar gören kılcal damarların, yırtılan damarların dokular arasına kan sızdırması nedeni ile ortaya çıkar. Eğer sadece derinin altında değil derinin yüzeyinde bir açık bulunur ise o zaman kanama meydana gelir. Travmada hasar görmüş bölge travmadan sonra kırmızıdır. Peki neden? 

Tabii ki travma sırasında meydana gelen deri altında dokudaki kanamanın; yani kanın renginden kaynaklıdır.

Kana kırmızı rengini (Aykut Elmas Repliği yapmayacağım :) ) , dokulara oksijen taşıyan alyuvarlara tutunan Hemoglobin verir. Oksijene bağlı olduğunda rengi kırmızıdır. 

Tamam Damar yırtıldı oksijen ile kan tepkimeye girdi ve en başta kırmızı rengi aldı. Deri altında bir kırmızılık, bir Hematomumuz var, sonrasında ise damar kendini onarır ve yırtık kapanır. Yırtık kapanınca oksijen ile tepkimeye giremeyen birikmiş kan mavi - mor renge döner çünkü oksijen ile tepkimeye girecek hemoglobinin kapasitesi dolmuş durumdadır. Deri altındaki kan oksijeni kaybettikçe koyulaşır ve az önce de bahsettiğim gibi mavi - mor'a döner.

Şimdi belki de diyeceksiniz; "E ama morluk oluştuktan sonra sarı renk falan oluyor e be muhterem" :)

Hemen oraya da geleyim; Morluklar iyileşir iken Hemoglobin kimyasal olarak değişimler geçirir. Bu değişimler "Makrofaj hücreleri" (Makrofaj: Yiyiciler olarak adlandırılır. Vücutta oluşmuş ölü hücreleri yerler, bağışıklık siteminde vardırlar, ve vücuttan yabancı maddelerin yutulmasında rol oynarlar ,doğuştan bağışıklık sisteminin bir bölümüdürler) tarafından oluşur.

Son olarak, Hemoglobin makrofaj hücrelerinin parçalanması sonucu Biliverdin denen yeşilimsi - sarı bir renge döner , aynı işlemin devamında ise Bilirubin denilen direkt sarı rengine döner, ve sonrasında tamamen toparlanarak morluk gider ve iyileşir.