Ugandada alkol salgını

Yasadışı alkol üretimi Afrika'nın büyük bölümünde bir sorundur, ancak Uganda'da en kötü durumda olabilir. Bu şaşırtıcı bir istatistik - Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, Ugandalı içiciler kişi başına şok edici 23,7 litre alkol tüketiyor ve bu alkolün yüzde 89'u düzensiz, evde üretiliyor ve yasadışı olarak satılıyor.

Uganda'nın kaçak içki ile devam eden mücadelesi
Yasadışı alkol Ugandalı halkına ve ekonomisine nüfuz ederek halk arasında yoksulluğu ve kronik hastalıkları şiddetlendiriyor.

Yasadışı sert likör üretimi Afrika'nın büyük bölümünde bir sorundur, ancak Uganda'da en kötü durumda olabilir.

Bu şaşırtıcı bir istatistik - Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, Ugandalı içiciler kişi başına şok edici 23,7 litre alkol tüketiyor ve bu alkolün yüzde 89'u düzensiz, evde üretiliyor ve yasadışı olarak satılıyor.

Bu ham ev yapımı alkolün üretimi son yıllarda mantar gibi çoğaldı ve bilinmeyen miktarda sosyal hasara, akıl sağlığı ve körlük vakalarında artışa ve yüzlerce ölüme neden oldu

En popüler ev yapımı içki, yüzde 40'a kadar saf etanol ve diğer tanımlanamayan safsızlıklar içerebilen waragi adı verilen sert bir likördür.

WHO'ya göre Nisan 2010'da 100'den fazla kişi bir parti metanol içeren waragi içtikten sonra öldü.

Bazı gözlemciler ekonomik ve sosyal maliyetlerin HIV ve sıtmadan daha kötü olduğunu tahmin ederken, alkol Uganda'da kronik yoksulluğun temel itici gücü ve koruyucusu olarak tanımlandı.
İnsanların polis yüzünden barlara çıkmaya korktuğu “savaş yıllarında” çok popüler oldu. Yerel sakinler, yeniden doldurmak için boş kaplarıyla (eski Fanta şişeleri popüler gibi görünüyor) geliyorlar ve genellikle birinin evine yerleştirildikleri için, müşteriler düzenli olarak bütün gece kalıyorlar.

Uganda hükümeti 2014 Ulusal Kalkınma Planı'nda “ekonomik büyüme ile yoksulluğun ortadan kaldırılmasına” odaklandığını belirtmiştir.
2011 yılında Uganda, Resmi Kalkınma Yardımı olarak 1.6 milyar dolar aldı. Bu paranın neredeyse üçte biri, kısmen alkolle ilgili sağlık sorunlarının getirdiği ek yük nedeniyle başa çıkmaya çalışan sağlık sistemine harcandı.
Malesef günümüzde  kaçak içki salgını hala merdiven altı devam ediyor.