Tüm yaşamlarını esaret altında geçiren araştırma şempanzeleri, bugün ilk kez bir açık hava orman yaşam alanını keşfetti.(Duygulandıran görüntüler)

Tüm yaşamlarını esaret altında geçiren araştırma şempanzeleri, bugün ilk kez bir açık hava orman yaşam alanını keşfetti. Daha önce laboratuvarlarda biyomedikal araştırmalarda kullanılan şempanzeler için 236 dönümlük bir sığınak olan Şempanze Projesi, şempanzeleri Kuzey Georgia'nın Blue Ridge Dağları'nda altı dönümlük ormanlık bir yaşam alanını özgürce keşfetmeleri için serbest bıraktı. Yaşları 11 ile 27 arasında değişen dokuz dişi ve altı erkek şempanzeye, iki ayrı grup halinde kapalı doğal yaşam alanına erişim izni verildi. Hepsi / neredeyse hepsi bu fırsattan yararlandı. Şempanzeler alarm çağrılarında seslendirdi, ardından heyecan çığlıkları attı. İfadeleri heyecan, merak, korku, endişe ve yoğun merak arasında değişiyordu. Güvence için birbirlerine sarıldılar ve vahşi doğada olduğu gibi orman zemininde yiyecek ve bitki malzemeleri arıyorlardı. Şempanzeler başlangıçta ağaçlara dışarıda tırmanmaya çalışmadı, ancak hem ormanlık hem de çimenli alanları keşfettiler. Ayrıca, muhafazanın çevre duvarındaki kırılmaz pencerelere de çarptılar.

Şempanze bakıcıları, şempanzeleri keşfetmeye teşvik etmek için narları ve diğer yiyecekleri açık hava ortamına yerleştirdiler. Dışarı çıkma ya da sığınağın büyük kapalı konutunda kalma onların seçenekleriydi. Project Chimps'in yönetici direktörü Ali Crumpacker, "Bu şempanzelerin, çevreleriyle ilgili özgür iradelerini hayatlarında ilk kez kullanabildiklerini" söyledi.

“Evinizin dışına hiç çıkmadığınızı ve sadece ayaklarınızın altındaki halıyı veya verandanızı bildiğinizi hayal edin. Bu şempanzeler için durum buydu, "diyen Crumpacker," Bugün hayatlarında muazzam bir gündü "dedi. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en yeni şempanze sığınağı olan Project Chimps, şu anda Louisiana Üniversitesi'nin Yeni Iberia Araştırma Merkezi'nden (NIRC) emekli olan 200'den fazla şempanzeye ömür boyu örnek bir bakım sağlamak için oluşturuldu. 2015 yılında NIRC, 2016 yılında başlayarak şempanze nüfusun tamamını aşamalı olarak Şempanze Projesi'ne taşıma kararı aldı.

Bugüne kadar 31 şempanze sığınaktaki kalıcı evlerine transfer edildi. 2018'in ilk yarısında yaklaşık 20 ek şempanzenin onlara katılması bekleniyor. Project Chimps, 2015 yılında Georgia, Blue Ridge yakınlarındaki eski bir goril sığınağını satın aldı. Tesis, birkaç büyük maymun barınağı "villalar", son teknoloji bir veteriner kliniği, Rachael Ray tarafından mümkün kılınan bir mutfak, yeni açık hava habitatı, şempanze gruplarının bütünleşeceği ve sosyalleşeceği büyük bir şempanze tanıtım binası. Bugün ithaf edildiği şekliyle yeni, açık hava "Peachtree Habitat", Project Chimps'in kurucu yönetim kurulu üyesi Marsha Perelman, American Anti-Vivisection Society, Solid Security Perimeter Solutions ve National Anti-Vivisection Society'nin bağışlarıyla mümkün oldu. Project Chimps, iç / dış mekan barınaklarıyla birlikte üç ek açık hava habitatı inşa etmeyi planlıyor. Kutsal alan, Birleşik Devletler Humane Society ve birçok cömert bireysel bağışçının mali desteği ile geliştirildi.