Tırnaklarınızı Isırırsanız Olabilecek 6 Şey

Kendinizi hala sık sık tırnaklarınızı yerken buluyorsanız, şimdi bu alışkanlığı bırakmak için en iyi zaman olabilir.

Tırnaklarınızı Isırırsanız Olabilecek 6 Şey

Endişeli, sıkılmış hissettiğimizde veya sadece elimizi meşgul etmemiz gerektiğinde tırnaklarımızı sık sık ısırırız. Aslında araştırmalar, dünya nüfusunun% 30'unun bunu yapma eğiliminde olduğunu gösteriyor. Ne yazık ki, tırnak yemenin yarardan çok zarar verebileceği zamanlar vardır. Kendinizi hala sık sık tırnaklarınızı yerken buluyorsanız, şimdi bu alışkanlığı bırakmak için en iyi zaman olabilir.

Bazılarımız için ne kadar rahatlatıcı olsa da neden tırnak yemeyi yavaşlatmamız gerektiğine dair ayrıntıları bulduk.

Dişlerinize zarar verebilir

Dişleriniz tırnaklarınızdan çok daha sert olabilir, ancak tırnak yemek, dişlerinizde ve hatta diş etlerinizde kalıcı hasara neden olabilir. Dişleriniz ve tırnaklarınız arasında sık sık gıcırdatma, dişlerinizin kırılmasına veya çatlamasına neden olabilir. Ayrıca dişlerinizin yerinden kayma veya gevşeme ve düşme olasılığını artırabilir.

Ağız kokusuna neden olabilir

Sık sık el yıkamayla bile, tüm mikropları ve kiri tırnaklarımızdan çıkarmak neredeyse imkansızdır. Bu, tırnaklarımızın altında saklanan bakterilerin tırnak ısırırken ağzımıza daha kolay ulaşabileceği anlamına gelir. Bu bakteriler ağzımızda kalıp çoğalarak diş eti hastalığına ve ağız kokusuna veya ağız kokusuna neden olabilir.

İshale yol açabilir

Ağzımızda yaşayan bakteriler yeterince kötüdür, ancak sık sık tırnak yememizden aldığımız mikroplar sonunda bağırsaklarımıza girebilir. Bu mikroplar, karın ağrısı ve ishale neden olabilecek mide-bağırsak enfeksiyonlarına neden olabilir.

Üşütmeye daha yatkın hale getirebilir

Yüze dokunmayı içeren herhangi bir aktivite, hastalığı yayma şansımızı artırır. Hatta diğer insanlar bilinçaltında tırnaklarını ısırırlar ve bunun farkına varmazlar. Bu, soğuk algınlığı virüsü gibi mikrobiyal temasa daha yatkın oldukları anlamına gelir.

Yüzün kırılmasına neden olabilir

Tırnaklarımızı ısırmak, tırnaklarımızın etrafındaki deride siğillere neden olan virüslerin girebileceği mikroskobik kırılmalara da neden olabilir. Virüs daha sonra parmaklardan veya tırnaklardan dokunarak veya tırnak ısırırken yüze geçebilir. Bu, özellikle dudakların yakınında yüz siğillerine yol açabilir.

Kronik baş ağrıları verebilir

Tırnaklarını ısıran kişilerde ayrıca bruksizm veya kasıtsız dişlerimizi gıcırdatma gelişme şansı artar. Bruksizmi olanlar çene ağrısı, kas gerginliği, yüz çevresinde ağrı ve kronik baş ağrıları yaşayabilir.

Tırnak yeme alışkanlığını durdurmak bir gecelik bir süreç değildir, ancak parmaklarınızı örtmek veya bir kalemi tıklayarak parmaklarınızı meşgul tutmak gibi bunu yapma dürtüsüne karşı koymanıza yardımcı olacak yollar vardır. Ayrıca sizi tırnak yemekten caydırmak için acı tadı olan özel ojeler de vardır.