SSRI ile MUTLU OL

Seçici serotonin geri alım inhibitörü nedir ? Mutlu olmanın yapay yolu var mı ? Doğal yolları ne ? Hepsini bu yazıdan öğrenebilirsiniz. Bu yazı size MUTLULUK verecektir!

SSRI ile MUTLU OL

SSRI yani türkçe açılımı ile Seçici serotonin geri alım inhibitörü şu işlere yarar: 

 1. Mutlu hissettirir.
 2. Enerjik hissettirir.
 3. Depresifliğinizi engeller.
 4. Anksiyetenizin tetiklenmesini engeller.
 5. Endişe hissini azaltır/yok eder.
 6. Uyku düzenininizi düzenler.
 7. OKB (Obsesif Kompulsif Bozukluk) Tedavisi.

Gibi işlere yarar peki ya bu SSRI nedir ? nerededir neyde vardır derseniz Onu da şöyle gösterelimse:

 1. Sertralin
 2. Sitalopram
 3. Fluoksetin
 4. Paroksetin
 5. Fluvoksamin
 6. Escitalopram

Bu maddeler SSRI grubuna dahildir. Bu maddelerin etken olduğu ilaç türleri ise üstteki sırayla aynı olarak şöyledir:

 1. Misol
 2. Cipram
 3. Prozac
 4. Paxera
 5. Faverin
 6. Cipralex

Tamam bunları anladık iyi hoşta bu bizi nasıl mutlu ediyor derseniz onu da şöyle açıklayayım. Bu etken maddelerin içerdiği bir şeyi almanız durumunuzda vücudunuzda ki serotonin'in (Serotonin Mutluluk hormonudur.) emilimini engelleyip hepsini beyine bırakır. Peki nasıl enerjik oluyoruz derseniz ise o da şöyle oluyor. Bu serotonin nörotransmitter maddedir. Bu maddeler ise vücudunuzda bulunan sinapslarda dolaşır. Bu sinaps nedir derseniz kısaca sinir hücreleri bir şeyi hissetmenizi sağlayan hücrelerdir örneğin bunların zarar görmesi felç gibi olaylar yaratabiliyor. Bu serotonin sinapslarda bolca bulunduğunda ise sinapslar arasındaki etkileşimi arttırır ve daha enerjik halde hissettirir.

Peki ya ilaç kullanmak istemiyor musunuz ? Tabii ki doğal yollar ile serotonin arttırabilirsinifz fakat bu ilaçlar kadar etkili olmayacaktır çünkü ilaç sizin serotoninizi arttırmıyor. Onu daha kullanışlı hale getiriyor ama yine de Serotoninizi arttırmak size SSRI etkisini hissettirecektir. Bu doğal yollar şöyle oluyor:

 1. Yoga ve Meditasyon gibi şeylerle uğraşmak.
 2. Egzersiz/Spor yapmak. 
 3. Sosyal ortamlarda bulunmak.
 4. Protein ve lifi bol besinler tüketmek
 5. Yumurta, badem, hindi eti, tavuk, soya, süt ve süt ürünleri, kakao, biftek, kahvaltılık tahıllar vb. ürünleri tüketmek

En son olarakta SSRI ile kötü etkileşimde olan bir şeyi belirtmek isterim. Eğer vücudunuza serotonin arttırıcı bir şey alırsanız ve SSRI kullanıyor iseniz bu sizi koma, ölüm gibi ciddi şeylere kadar sürükleyebilir bunun sebebi siz SSRI etkisi sayesinde serotoni kontrol altında tutarken vücuda giren fazladan serotonin beyinde zarar yaratacaktır. O yüzden SSRI ve MAOI ilaçları aynı anda kullanılmamalıdır!