Oruç Tutmanın Sizi Şaşırtacak 10 Faydası

Bu makalede, oruç tutmanın sizi şaşırtacak 10 faydasını ve bunları kendi hayatınıza nasıl dahil edebileceğinizi keşfedeceğiz.

Oruç Tutmanın Sizi Şaşırtacak 10 Faydası

Üç aylarda  oruç tutmak fiziksel ve zihinsel sağlığımızıda büyük ölçüde katkı sağlıyor. Bedenimizi ve irademizi disipline sokan oruç, açlık sınırında olan insanları anlamayı ve gün içinde hoşgörüyle hareket etmeyi öğretirken, zihnimizin de daha pratik çalışmasına fırsat verir.

Pek çok kanıt kendinizi her gün veya haftanın birkaç günü "aç bırakmak" , zamanlanmış oruç tutma sürelerinin iyi bir şey olduğunu gösteriyor. 

Bu makalede, oruç tutmanın sizi şaşırtacak faydalarını  ve bunları kendi hayatınıza nasıl dahil edebileceğinizi keşfedeceğiz.

Oruç Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Oruç tutmak, kilo vermenin güvenli bir yolu olabilir, çünkü birçok çalışma aralıklı oruç tutmanın  vücudun yağ hücrelerini normal diyetten daha etkili bir şekilde yakmasına izin verdiğini gösteriyor.

İnsülin Duyarlılığını İyileştirir

Oruç tutmanın insülin duyarlılığı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu gösterilmiştir, karbonhidratları (şeker) oruç tutmadığınızdan daha iyi tolere etmenizi sağlar. Bir çalışma, açlık dönemlerinden sonra, insülinin hücrelere kandan glikoz almalarına yönlendirmesinde daha etkili hale geldiğini gösterdi. 

 Metabolizmayı Hızlandırır

Aralıklı oruç, sindirim sisteminizi dinlendirir ve bu, kalorileri daha verimli bir şekilde yakması için metabolizmanıza enerji verebilir. Sindirim sisteminiz zayıfsa, bu yiyecekleri metabolize etme ve yağ yakma becerinizi etkileyebilir. Aralıklı oruçlar, sindiriminizi düzenleyebilir ve sağlıklı bağırsak işlevini geliştirebilir, böylece metabolik işlevinizi iyileştirebilir.

Açlığı İyileştirir

Bir düşünün, her 3-4 saatte bir yemek yerseniz gerçekten açlık hissedebilir misiniz? Elbette hayır. Aslında, açlığın gerçek doğasını deneyimlemek için bu, 12 saatten 24 saate kadar sürer.

Oruç, vücudunuzdaki hormonları düzenlemeye yardımcı olur, böylece gerçek açlığın ne olduğunu deneyimleyebilirsiniz. Obez bireylerin aşırı yeme alışkanlıkları nedeniyle dolu olduklarını bildirmek için doğru sinyalleri almadıklarını biliyoruz. 

Orucu bir sıfırlama düğmesi olarak düşünün: Ne kadar uzun süre oruç tutarsanız, vücudunuz doğru hormonları salmak için kendini o kadar çok düzenleyebilir, böylece gerçek açlığın ne olduğunu deneyimleyebilirsiniz. 

Yemek Yeme Alışkanlıklarınızı İyileştirir

Oruç, tıkınırcasına yeme bozuklukları yaşayanlar ve iş ve diğer öncelikler nedeniyle doğru bir beslenme düzeni oluşturmayı zor bulanlar için yararlı bir uygulama olabilir.

Tüm öğleden sonra aralıklı oruç tutmak ve yaşam tarzınıza uyan belirli bir saatte yemek yemenizi sağlayabilir. Ayrıca, aşırı yemeyi önlemek isteyen herkes için, bir oturuşta günlük kalori miktarınızı yemeye izin vereceğiniz ve ardından ertesi güne kadar yemeyeceğiniz belirli bir zaman belirleyebilirsiniz.

 Beyin Fonksiyonunuzu İyileştirir

Oruç tutmanın beyin fonksiyonunu iyileştirdiği gösterilmiştir çünkü beyinden türetilmiş nörotrofik faktör (BDNF) adı verilen bir proteinin üretimini arttırır 

BDNF, beyin kök hücrelerini yeni nöronlara dönüştürmek için harekete geçirir ve sinir sağlığını destekleyen çok sayıda başka kimyasalı tetikler. Bu protein aynı zamanda beyin hücrelerini Alzheimer ve Parkinson hastalığıyla ilişkili değişikliklerden korur.

Bağışıklık Sisteminizi İyileştirir

Aralıklı açlık, serbest radikal hasarını azalttığı, vücuttaki inflamatuar koşulları düzenlediği ve kanser hücresi oluşumunu ortadan kaldırdığı için bağışıklık sistemini iyileştirir. 

Doğada, hayvanlar hastalandıklarında yemeyi bırakırlar ve bunun yerine dinlenmeye odaklanırlar. Bu, vücutlarının enfeksiyonla savaşabilmesi için iç sistemlerindeki stresi azaltmak için temel bir içgüdüdür. Biz insanlar, hastayken, ihtiyacımız olmadığında bile yiyecek arayan tek türüz.

Kişisel Aydınlanmaya Katkıda Bulunur

Oruç, birçok insanın okuma, ibadet ve dövüş sanatları vb. Uygulamaları sırasında hayata daha fazla bağlı hissetmesine yardımcı olmuştur. Sindirim sisteminde yiyecek olmadığından bu vücutta daha fazla enerji için yer açar - sindirim en çok enerji emenlerden biridir. 

Kendini aydınlatmak için oruç tutmak, hem bilinçli hem de fiziksel olarak daha iyi hissetmemizi sağlar. Daha hafif bir beden ve daha net bir zihinle çevremizdeki şeyler için daha bilinçli ve minnettar oluruz.

 Cildi Temizlemeye ve Akneyi Önlemeye Yardımcı Olur

Oruç, cildi temizlemeye yardımcı olabilir, çünkü vücut geçici olarak sindirimden kurtulursa, yenileyici enerjilerini diğer sistemlere odaklayabilir. 

Sadece bir gün boyunca hiçbir şey yememenin, vücudun toksinleri temizlemesine ve karaciğer, böbrekler ve diğer parçalar gibi vücudun diğer organlarının işleyişini düzenlemesine yardımcı olduğu görülmüştür.