Networke güvenemiyoruz

1940lardan beri süre gelen, gün geçtikçe yayılan, 21.yy’ın ticaret sistemi olarak görülen ve doğrudan satışın geliştirilmiş bir türü olan Network Marketing (ağ pazarlaması), kişinin tamamen kendi emeği ile doğru orantılı gelir sağlamasına imkân veren bir sistemdir. Network Marketing‘in bu kadar ön plana çıkmasının sebebi ise takımın tümüne eşit fırsatlar sunması, başlamak için bilgi ve deneyim gerektirmemesi ve çalışma saatlerinin kişinin kendisi tarafından belirlenmesi olarak görülebilir. Birçok ünlü ve başarılı insan bu sistemi desteklemektedir.

Networke güvenemiyoruz

Network Marketing Nedir?
    21.yy’ın ticaret sistemi olarak görülen Network Marketing (Ağ Pazarlama), doğrudan satışın geliştirilmiş bir türüdür. Klasik ticarette x olarak başlayan bir ürün aradaki aracılarla birlikte en az 10 x olarak karşımıza sunulmaktadır. Network Marketing ise bundan farklı olarak tüm bu aracıları kaldırır ve marka elçileri dediğimiz ürünü veya hizmeti doğrudan kişiler arası referans satış yöntemiyle bizlere sunar. İş alanları olarak genelde evler, işyerleri ve perakende satış noktası sayılamayacak yerler olarak kabul edilebilir.
    Türkiye’ye girişi 1994 yılında Amway Corporation’ın Türkiye Temsilciliğini kurmasıyla olmuştur fakat Türkiye’de hala önyargıyla bakılıyor. 1995 de dünyada yayılmaya başlayan ve Avrupa’da kısa sürede saygın bir yer alan Network Marketing sistemi Türkiye’de özellikle 90’lı yılların sonunda saadet zinciri olarak ortaya çıkan Titancılar ile bu sektöre çok ciddi bir darbe indirilmiş ve halkın Network Marketing ile ortaya çıkan her şirkete saadet zinciri gözüyle bakmasına sebep olmuştur.
    Türkiye’de elde edebileceği bu denli ciroya rağmen hala sorunlu ve güvenilir olmayan bir sitem gibi görünmesinin temel sebebi ülkemizde bu sektörde sistemi bilen, öğretebilecek, güvenilir, deneyimli ve ciddi liderler yetişmemesi ve bu sistemi bir iş alanı olarak görmemesidir hatta mevcut networkerların yaklaşık %50lik bir kısmı çalıştıkları sektörün ne olduğunu net anlamda bilmiyor ve aktaramıyor.
    Bir diğer büyük hata ise ikisinin de binari sistemi kullandığı için Network Marketing ve Piramit Organizasyon yapısının karıştırılmasıdır. Bu tür yapılarda ürün satışı yoktur ve asıl amaç maalesef ki insanları dolandırmaktır. Bunun önüne geçebilmek gayet basittir. sistemi bilenler yasal boşluklarda faydalanmak amacıyla genellikle göstermelik ürün satışları yaparak piyasada çalışırlar. Sıradan, her yerde satılan, kalite garantisi içermeyen ürünler satarlar. Böyle sıradan niteliksiz ürün satan hiçbir firma network firması olamaz. eğer Network Marketing sistemin hiyerarşisine benzer bir hiyerarşi içinde çalışıyorlarsa kesinlikle uzak durulmalıdır. İnsanlar bu şirketlere karşı uyarılmalı ve yasal denetim makamlarına bildirilmelidir. Sakız, çorap gibi ürünler satan bir şirketin Network Marketing şablonunu kullanmasının arkasında kötü bir amaç vardır. Bunlar doğrudan satış işi içine gizlenmiş Titan yapılardır. Network Marketing işinde ürün satmak esastır. Hem de bu ürünlerin nitelikli ve kaliteli olma zorunluluğu vardır. Bu sistemde satılan tüm ürünlerin uluslararası kalite standartlarına uygun olması gerekir.
Piramit organizasyonlarda ilk katılma maliyetleri ve gelir dağılım oranları yüksektir. Çünkü işin davamı garanti olmadığından ilk katılanlardan yüksek gelir elde etmek için yüksek paylar alırlar. Piramit organizasyonlarda genellikle alttakiler yukarıdakileri gelir ve kariyer olarak geçemezler. İlk girenler para kazanmaya devam ederler ama sonradan girenler genellikle saha elemanı olarak çalıştırılırlar ve ilk girenlerin değirmenine su taşıtırlar. Sonradan girenlerden enerjisi bitenler gider ve yenileri, yenileri, hep yenileri devreye sokularak sömürü devam eder.
Nasıl Çalışır?
    En basit haliyle tavsiye mantığına dayalı bir sistemdir. Bu da günlük hayatta sıkça kullandığımız (Dizi, film, eşya, giysi vs.) birçok şeyde olduğu gibi yaptığımız, aldığımız herhangi bir hizmeti veya ürünü birisine tavsiye etmekten geçer. Bu tavsiyenin, bir satıcı tarafından yapılan sunumdan veya medya ile yapılan reklamdan çok daha fazla sonuç verdiği tespit edilmiştir. (Kendimize bunu sorsak, biz de ürünü kullanan güvenilir bir tanıdığımızın tavsiyesine daha çok itimat edeceğimizi görürüz. 
    Satış sayılmayacak ortamlar dışında satışçı tarafından bilgilendirerek yapılan satış türüdür ve satışçı bunun üzerinden kazanç sağlar. Ağ pazarlama yani çok katlı pazarlamada satışçı hem bireysel olarak sattığı ürünler üzerinden hem de satışçının ekibinden gelen satışlardan kazanç elde etmektedir. Bunu da binary sistem sayesinde yapar.  Memnuniyet ve tavsiye; Network Marketing’ i oluşturan temel iki kelimedir. Memnun kalan tüketici tavsiye eder. Sonuç olarak sürekli talep sağlanmış olur.
Binary Sistem
     Keşfedilen en yeni ve en iyi kazanç metodudur. İkili sistem, iki kollu sistem anlamına gelir.  2n olarak işler. (2-4-8-16-32-64-…). Sistemdeki her kaydın iki kolu vardır. Yani her kişinin 1. kademesine 2 kişi dâhil edilebilir. Genelde sınırsız kademeden gelir elde edilir. Zaman dilimi (günlük/haftalık/aylık) ile kazanca üst limit getirilir ve kısa olan koldaki ciro üzerinden komisyon hesaplanır. Bu metot takım içi yardımlaşma açısından diğerlerine nazaran çok daha güzeldir. Bu metodun tek bahtsızlığı, illegal sistemler tarafından kullanılmış olmasıdır.
Bestseller yazar ve finansal planlama uzmanı, David Bach:
       Doğrudan satışın en güzel yanı, tüm satışın sizin için yapılmasındadır. Tüm yapmanız gereken, sağladıkları hizmet ya da ürüne tutkuyla inanabileceğiniz bir şirket bulmak.’
Nasıl oluşmuştur? (Tarihçe)
    1850’li yıllarda aslında bugün networker dediğimiz kişilere ‘‘seyyar satıcı” denmekteydi. Bu kişiler gün geçtikçe büyüyen satış organizasyonlarının oluşmasına sebep oldu. Eski doğrudan satışçı Dr. Asa Candler, 1887 yılında iş arkadaşı olan Pemberton’dan pek de bilinmeyen Coca-Cola’nın formülünü 2.300 dolara satın alıp doğrudan satış örgütüyle Coca-Cola markasını yaratmıştır. İşte network marketing ağı bu kadar eskilere dayanmaktadır ve network tarihi bunun gibi başarılı örneklerle doludur. İlk ‘resmi’ network marketing sisteminin kurucusu ise 1945 yılında bu işi yapmaya başlayan Carl Rehnborg’tur.
     Birçok uzman, network marketing yöntemini ilk kez başarıyla kullanan ve bir sisteme döken kişinin Carl Rehnborg olduğu konusunda hemfikirlerdir. Tavsiyenin (Referans Satışın) gücünü kavrayan Carl Rehnborg, 1934 yılında ‘California Vitamin Company’ şirketini kurar ve satışlara başlar.  1945’te ise Network Marketing sistemini çok daha iyi bir hale getirerek Nutrilite Products şirketini kurar. (Nutrilite daha sonra bir anlamda, birçok katlı pazarlama devinin doğumuna aracılık etmiştir.) Nutrilite firmasında distribütör olan Rich Devos ve Jan Van Andel, bu firmadan ayrılarak günümüzün en çok bilinen network şirketlerinden biri olan ‘Amway’ şirketini kurarlar. Amway, 1994 yılında Türkiye Temsilciliğini kurarak faaliyet göstermeye başlar. Böylece Türkiye, 1994’ te Network Marketing ile tanışmış olur. 
Neden Network Marketing?
    Dünyada 300.000.000 ‘dan fazla insan Network Marketing yapıyor. %20 ’ si yılda  12.000 $, %6‘sı  yılda  50.000-100.000 $ arası, %3  ’ ü   yılda  100.000 $ dan fazla kazanıyor...
Dünyada 5.000.000 kişi bu sektörde DOLAR ($) MİLYONERİ olmuştur. Dünyada en çok milyoner çıkartan sektör; Network Marketing. Dünyada 39.000’den fazla şirket bu sektördedir. Avrupa ve Amerika’da, Ekonometri bölümlerinde bölüm dersi olarak okutulmaktadır. 2020 yılında yıllık cirosunun 1 TRİLYON DOLAR ($)’ı geçmesi beklenmektedir.
    ‘Eğer her şeye yeni baştan başlamak için bir şans verilecek olsaydı, tercihim Network Marketing olurdu.’ Bill Gates
    Donald Trump’a bir Talkshow’da sormuşlar; şu anda her şeyini kaybetsen, nerden başlardın? Bir Network Marketing firmasına kayıt olur ve çalışmaya başlardım.