Kuzey kore diktatörünün arkasındaki güç kız kardeşi

Seul'ün istihbarat teşkilatına göre, 32 yaşındaki Kim Yo Jong, ülkenin ABD ve Güney Kore'ye yönelik politikalarının denetlenmesine yardımcı olan kıdemli bir Kuzey Koreli yetkili.

Kuzey kore diktatörünün arkasındaki güç kız kardeşi

Tek parti devletindeki önemli olaylar sırasında sık sık kardeşinin yanındadır. Bayan Kim, çeşitli unvanları arasında Kuzey'in propaganda ve ajitasyon departmanının sözde başkanıdır. O zamanın Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong Un arasındaki üç yüz yüze toplantıya, ikincisinin sırdaşı ve danışmanı olarak katılarak, sadece geçtiğimiz birkaç yıl içinde öne çıktı. Ocak 2021'e kadar Kuzey Kore Politbüro'nun yedek bir üyesiydi, ancak Kuzey Kore uzmanları görünen düşüşün hala siyasi nüfuzunu değiştirmediğini söylüyor. 2020 yılında, Washington’un ülkesinin tamamen nükleer silahlardan arındırılması konusundaki ısrarını ve Seul’ün iki Kore’nin ortak sınırı üzerinden rejim karşıtı bildiriler gönderen Kuzey Koreli sığınmacıları dizginlememesini eleştiren resmi hükümet açıklamalarını imzalamaya başladı.

Kim Yo Jong kimdir ve onun hakkında ne biliyoruz?

Kim Yo Jong’un kesin doğum tarihi bilinmemekle birlikte, Güney Kore’nin Kuzey Koreli yetkililerden oluşan Birleşme Bakanlığı veri tabanı, onun 1988’de Pyongyang’da doğduğunu belirtiyor. Kim Jong Un'un küçük kız kardeşi ve 1994'ten 2011'e kadar Kuzey Kore'yi yöneten ve birkaç kadınla çocuğu olan babaları Kim Jong Il'nin bilinen en genç kızı. Bayan Kim, ilk yıllarında belirsiz bir figürdü. Kim Jong Un'un babalarının bir dizi felç geçirmesinin ardından Kuzey Kore liderliğinin varisi olduğu söylentisi 2009'da değişti. O yıl, devlet medyasında Kim Jong Un ve en büyük ağabeyi Kim Jong Chol ile birlikte onun varsayılan bir imajını gösteren yan yana bir fotoğraf gösterildi. Haber kameraları da onu 2011'in başlarında, Jong Chol ile Singapur'da bir Eric Clapton konserine katıldığı zaman gördü.

Kim Jong Un ile ilişkisi nedir?

Kuzey Kore uzmanları, ortak kanları ve iddiasız varlığı nedeniyle Kim Yo Jong'un muhtemelen Kim Jong Un'un güvendiği tek danışman olduğunu söylüyor. Bayan Kim, güç ya da halkın ilgisi için rekabet etmek yerine sık sık erkek kardeşinin öne çıkmasına yardım ediyor gibi görünüyordu. Kuzey Kore devlet medyasında, memur olarak ülkenin fabrikalarına, tarım alanlarına ve devlet dairelerine yaptığı resmi ziyaretler sırasında kardeşine eşlik ederek, sessizce tavsiye ve yardım sunarken ve elinde bir defterle tasvir ediliyor. Kuzey Kore uzmanları, yaşın Kore kültüründe kıdemde belirleyici bir faktör olduğu için, genç yaşının da Kuzey Koreli liderin güvenini kazanmada bir varlık olarak görüldüğünü söylüyor. Bayan Kim'in, Şubat 2019'daki Hanoi zirvesinin nükleer silahlardan arındırma anlaşması üretememesinin ardından rütbesinin düştüğü söylentileri çıktı. Ancak ülkedeki Politbüro'ya geri döndü ve erkek kardeşinin birçok vitrin etkinliğine katıldı - 2020 yılının Mayıs ayında, Kim Jong Un'un dünya ölmüş olabileceğine dair spekülasyondan sonra bir fabrika açılışında yeniden ortaya çıkması da dahil. Ağabeyiyle olan ilişkisi, babaları Kim Jong Il ve Kuzey Kore hükümdarının hayatta kalan tek kardeşi olan küçük kız kardeşi Kim Kyong Hui arasındaki ilişkiyle karşılaştırılır. Bu ikisi trajik bir geçmişi paylaştı: Anneleri her ikisi de çocukken doğum sırasında öldü, bir yıl önce başka bir erkek kardeşi boğulma kazasında öldü. Kim Kyong Hui, ülkenin komünist ekonomisinin bazı kısımlarını denetleyerek ve bir danışman olarak hizmet ederek kardeşinin yönetimine yardımcı olmuştu. Ancak iktidara geldikten sonra Kim Jong Un'un teyzesi olarak, kocası Jang Song Thaek tasfiye edildi ve 2013'te idam edildiğine inanılırken, kamu hayatı bir kenara atılmıştı. Kim Kyong Hui, Ocak 2020'de bir konsere katılırken fotoğraflandı. Pyongyang'da Kim Jong Un ile birlikte.