Küçük Prens'in gülü neden bu kadar özeldi?

Hem çocuklar hem de yetişkinler için harika bir kitap olan Küçük Prens kitabı yazılalı yüz yıla yakın bir süre olmasına rağmen halen güncelliğini korumakta olan nadide bir kitap. Yazımızda da bu kitabı okuyan ve çok seven birisinin, kitap hakkında ki kişisel düşüncelerinden ve çıkarımlarından bahsedeceğiz.

Küçük Prens'in gülü neden bu kadar özeldi?

   Herkesin  bir yıldızı vardır ama kimseninki birbirine benzemez. Örneğin; bir yolcu için pusuladır, benim için bir ışık kaynağıdır, bilginler için çözülmesi gereken bir sırdır, hikayedeki iş adamı içinse sadece altın kaynağıdır. Herkes için farklı olmasının sebebi ise kişinin ona farklı bir anlam yüklemesindendir.

   Dünyada binlerce hatta milyarlarca insan vardır fakat biz insanlara farklı anlamlar yükleriz. Bu en yakın arkadaşımız için de aynı değil midir ya da önemsediğimiz herhangi bir eşya için? Mesela telefonumuz bizim için özeldir, önemlidir halbuki o telefonun aynısından yüzlerce belki de binlerce vardır.

   Bir sevgili düşünün mesela ayrıldığınızda neden üzülürsünüz, onu diğerlerinden farklı kılan şey nedir? Bunun sebebi ona alışmanız, kaynaşmanız ve sizin üzerinizde başkalarından farklı anlamları olmasıdır ve onu kendinize özel yaparsınız. Ayrıldığınızda sizi üzen şey de budur çünkü o da artık sizden bir parça olmuştur ve siz kendinizden bir parça eksildiğini hissedersiniz işte küçükprens için de gülü bu sevgili gibidir. Yıldızlara bakıp özlem duyması da sizin sevgilinizle her zaman buluştuğunuz o banka, o sokak köşesine bakıp ah çekmenizle benzerdir. İşte ona gülünü ve yıldızları özel  görmesini sağlayan şeyler bunlardır.