Koşarken Vücudunuzda Olanlar

 Egzersiz yaparken olabilecek vücut değişikliklerini hiç düşündünüzmü ?  Gelin  birlikte daha fazlasını öğrenelim.

Koşarken Vücudunuzda  Olanlar

Koşmak sizi zinde tutmanın yanı sıra daha uzun yaşamanıza da yardımcı olur. Ve bunların hepsi kulağa harika gelse de, sporun size neler yapabileceğinin sadece küçük bir kısmı. Kelimenin tam anlamıyla vücudunuzu başınızdan ayak parmaklarınıza kadar etkiler.

 Egzersiz yaparken olabilecek vücut değişikliklerini hiç düşündünüzmü ?  Gelin  birlikte daha fazlasını öğrenelim.

Ayak tırnaklarınız kararabilir

Koşarken yere attığınız her adımda ayak parmaklarınız ayakkabınızın önüne çarpar. Küçük ayakkabılar ve sıkı çoraplar ayak tırnaklarını sıkıştırabilir. Bacaklarınız şişerse de aynı şey olur. Ve bütün bunlar çivi altında hematom oluşmasına neden olabilir. Damarlar patlar, kan onların dışında birikir ve renk değiştirir.

Kısalabilirsiniz

Koştuğunuzda, omurlararası disklerinizin yüksekliği ve hacmi azalır. Bu, sıvı kaybı ve sıkıştırma nedeniyle olur ve neredeyse 0,5 inç kaybedebilirsiniz. Neyse ki, boyunuz eninde sonunda eski haline döneceği için bu sadece geçici olacaktır.

İşitme duyunuz keskinleşebilir

Jogging, kokleaya giden kan akışını artırırken, aynı zamanda vücudunuzdaki besin ve oksijen akışını da artırır. İşitme sisteminin aşınmasını ve yıpranmasını yavaşlatmaya yardımcı olur ve beyne ses sinyalleri gönderen kılcal damarları, saç hücrelerini ve sinir hücrelerini korur.

Burun akıntısı olabilir

Koşarken daha hızlı ve derin nefes alır ve daha fazla hava solursunuz. Bunu yaparken, çevreden daha fazla alerjen, kirlilik ve tahriş edici madde soluyorsunuz. Bu, solunum yollarınızı tahriş eder ve burnunuzun akmasına neden olur.

Ateşiniz yükselebilir

Kaslar, yağ ve karbonhidratları yakarak enerji alırlar. Sonuç olarak ısı üretilir. Kaslarla birlikte kanınız da ısınır ve sıcaklığı artar. Bundan sonra cilde kan akışı artar ve terleme sizi serinletir.

Büyük abdesti yapma dürtüsüne sahip olabilirsiniz

Koşmak midede bağırsaklardaki kasılmaları artıran hormonları serbest bırakabilir. Mide içeriği sallanır ve gastrointestinal sistemin mukoza zarını değiştirebilir. Ayrıca bağırsaklara kan akışı azalır, bu da kramplara ve dışkılamaya neden olur.

Daha az aç hissedebilirsiniz

Koşudan kaynaklanan hormonal değişiklikler nedeniyle iştahınız azalır. Açlık hormonu olan grelin azalır, tokluk hormonu olan peptid ise artar. Bütün bunlar sizi daha az acıktırır.

Ruh haliniz iyileşebilir

Koşu, ruh halinizi değiştiren bir endorfin hücumuna neden olur. Daha sonra coşkulu bile hissedebilirsiniz. Bir koşu stresi azaltmaya, kaygı ve depresyonu azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca sizi sorunlara karşı daha dirençli hale getirir.

Koşmayı sever misin? Bu değişikliklerden herhangi birini hiç yaşadınız mı?