Kahverengi Ve Beyaz Şekerin Arasındaki Farklar. Hangisi Daha Sağlıklı?

Yeniden merhabalar. Bu yazımda açıklamada görmüş olduğunuz gibi kahverengi(esmer) şeker ile beyaz şekerin farkını anlatacağım, geçecek başka özetim yok,sizi de bekletmeden hemen yazıya geçeyim :)

Kahverengi Ve Beyaz Şekerin Arasındaki Farklar. Hangisi Daha Sağlıklı?

Beyaz şekerin zararları gündeme geldikçe kahverengi(esmer) şekere yönelim gitgide artmaya başladı. Sağlıklı beslenmek veya diyet yapmak isteyenler genellik ile kahverengi(esmer) şeker kullanıyorlar. Çünkü beyaz şekere oran ile daha az işlem gördüğü söylentisi vardı. İşte ben de bu konuya dikkat çekeceğim.

Evet daha az işlem gördüğü söylentisine cevap olarak:

Tabii ki de bu doğru değil. Aslında her iki şeker türü de üretimi esnasında aynı işlemden geçiriliyor. 

Kahverengi (esmer) şekerin daha az işlem görmüş olması nedeni ile daha "doğal" olması bilgisi de yanlıştır. Rafine işlemden geçen beyaz şekere "Melas" (Melas : Koyu renkli renkli bir şurup) katılıyor ve kahverengi (esmer)şekere dönüşmesi sağlanıyor. Bu aşamaya gelen her iki şeker de kimyasal anlamda da aynı içeriktedir. Kahverengi (esmer) şekerin tadı Melas denen şurup etkisinde tadı değişerek sanki daha az şekerliymiş gibi algılamamıza neden oluyor.

Oysa aradaki fark gram başına sadece 0,23cal. (kalori) farkeder. Ancak kahverengi(esmer) şekerin kristalleri küçük olduğu için aynı hacimdeki kahverengi (esmer) şeker, beyaz şekere oran ile daha fazla cal. (kalori) içerir. Ayrıca vücudumuz her iki şekeri de , beyaz veya kahverengi (esmer) ayırt etmeksizin aynı şekilde sindirip işliyor.

Ayrıca besin değerleri de aynı. Tam bir fark sadece kristaller ile alakalıdır. Melas ile kaplı şeker kristalleri yani kahverengi(esmer), beyaz şekere göre daha fazla nemlenme gösteriyor.

Kısacası sadece 0,23cal. (kalori) fark , daha hızlı nemlenmesi ve Melas denen bir şurup eklenmesi dışında ikisi de aynıdır.

Bir dahaki yazıda görüşmek üzere stressiz ve iyi günler dilerim, hoşça kalın. :)