Jüpiter'in Büyük Kırmızı Lekesi: 300 yıllık bir kasırga hala devam ediyor

Dünya'dan daha büyük ve içine çekilen daha küçük fırtınaları parçalayacak kadar güçlü bir fırtına olan Büyük Kırmızı Leke, Jüpiter'in atmosferinde ve tüm güneş sisteminde en çok tanınan özelliklerden biridir. Saat yönünün tersine hareket eden fırtına, bir antisiklon, saatte 300 mil kadar yüksek rüzgar hızlarına sahiptir. 1830'dan beri ve muhtemelen 1660'larda gözlemlenen bu önemli özellik, uzun zamandır büyük bir hayranlık ve bilimsel çalışma kaynağı olmuştur.

Jüpiter'in Büyük Kırmızı Lekesi: 300 yıllık bir kasırga hala devam ediyor
Kırmızı nokta fırtına
Jüpiter'in Büyük Kırmızı Lekesi: 300 yıllık bir kasırga hala devam ediyor
  • Dünya'dan daha büyük ve içine çekilen daha küçükBüyük Kırmızı Leke hakkında, tam olarak ne zaman ve nasıl oluştuğu, ona çarpıcı kırmızı rengini neyin verdiği ve Jüpiter'in atmosferinde gözlemlenen diğer fırtınalardan neden bu kadar uzun süre devam ettiği dahil olmak üzere pek çok şey hala bilinmemektedir. Ancak gökbilimciler, Jüpiter'in ekvatorunun 22 derece güneyinde olduğu gözlemlenen enlemdeki konumunun Jüpiter'in atmosferindeki belirgin bulut bantlarıyla bağlantılı olduğunu düşünüyor.ket eden fırtına, bir antisiklon, saatte 300 mil kadar yüksek rüzgar hızlarına sahiptir. 1830'dan beri ve muhtemelen
  • 1660'larda gözlemlenen bu önemli özellik, uzun zamandır büyük bir hayranlık ve bilimsel çalışma kaynağı olmuştur.
  • Kuyruklu yıldızların atmosferlerini inceleyen bir gezegensel gökbilimci olarak, normalde büyük fırtınaları araştırmıyorum. Ama yine de Jüpiter dahil güneş sistemindeki diğer cisimlerin atmosferinde görülen özellikleri bilmek istiyorum. Her türden atmosferin incelenmesi, bunların nasıl oluştukları ve çalıştıkları konusundaki anlayışımızı derinleştirir.
  • Jüpiter'in aksine Dünya, katı bir yüzeyle sürtünme nedeniyle büyük fırtınaların enerji kaybetmesine neden olan kara kütlelerine sahiptir. Bu özellik olmadan Jüpiter'in fırtınaları daha uzun ömürlüdür. Bununla birlikte, Büyük Kırmızı Leke, Jüpiter standartlarına göre bile uzun ömürlüdür. Araştırmacılar nedenini tam olarak anlamıyorlar, ancak Jüpiter'in aynı dönüş yönüne sahip bulut bantlarında bulunan fırtınalarının daha uzun ömürlü olma eğiliminde olduğunu biliyoruz.
  • Kuşaklar (koyu bantlar) ve bölgeler (açık bantlar) olarak adlandırılan bu renkli alternatif bantlar, Jüpiter'in ekvatoruna paralel uzanır. Araştırmacılar bantların ve bölgelerin renklenmesine neyin sebep olduğundan emin değiller, ancak kimyasal bileşimlerindeki, sıcaklıklarındaki ve atmosferin ışığa karşı şeffaflığındaki farklılıkların hepsinin katkıda bulunan faktörler olduğu öne sürüldü. Bu bantlar da ters yönde dönerler, yani komşularına göre zıt yönlerde hareket ederler. Bantlar ve bölgeler arasındaki sınırlar, bölgesel jetler adı verilen güçlü rüzgarlarla işaretlenmiştir.
  • Dünya'da, atmosfer ile gezegenin yüzeyi arasında, büyük ölçüde sıvı suyla kaplı, iyi tanımlanmış bir sınır vardır. Bununla birlikte, Jüpiter'in bulutları altında bilinen büyük su okyanusları yoktur. Araştırmacıların bildiklerine dayanarak, atmosfer gezegendeki sıvı hidrojene sorunsuz bir şekilde geçiyor. Jüpiter'in katı bir çekirdeği olabilir, ancak büyük olasılıkla, elektrik iletkeni olarak işlev gören bir hidrojen formu olan kalın bir sıvı metalik hidrojen tabakasının altında çok derin bir şekilde gömülüdür.
  • Önemli ölçüde değişen Büyük Kırmızı Nokta hakkında başka ne biliyoruz? Boyutu, şekli ve rengi. Büyük Kırmızı Leke ile ilgili tarihsel ve yakın zamanda elde edilen verilerin analizi, küçüldüğünü ve hem yuvarlak hem de daha uzun hale geldiğini ve renginin de zamanla değiştiğini göstermiştir. Bu değişiklikleri ne yönlendiriyor ve Büyük Kırmızı Leke'nin geleceği için bunlar ne anlama geliyor? Araştırmacılar emin değil.
  • Bununla birlikte, NASA'nın şu anda Jüpiter'in yörüngesinde dönen Juno uzay aracı, bulut bantları ve Büyük Kırmızı Nokta hakkında daha fazla veri topluyor. Bu yeni veriler muhtemelen Jüpiter'in atmosferindeki birçok özelliğe ilişkin içgörü sağlayacaktır.