Habersizce Gözünüzden Olmayın!

Glokom (Göz tansiyonu), sinsice ilerleyen ve çoğu zaman hastanın ileri evresine kadar farkında olmadığı bir göz hastalığıdır. Farkına varılmadığı takdirde kalıcı körlüğe yol açabilmektedir.

Habersizce Gözünüzden Olmayın!

Glokom, diğer bir deyişle göz tansiyonu, gözde hasara yol açabilen en önemli göz hastalıklarındandır. Göziçi sıvısının kanallardan dışarıya atılamaması durumunda, gözdeki basıncın artması sonucu göz sinirlerinin hasar görmesi durumudur. Bu hasar düzeltilemez fakat engellenebilir. Hastalık ilerlerse kalıcı körlüğe sebep olabilir. 

Hastalığın tanısı için erken evrelerde genelde kişide bir belirti görülmemektedir. Orta ve ileri evrelerde hastanın görüş açısı daralır, başında veya gözünde ağrı hisseder, görüş kalitesi düşer, ani görüş kayıpları yaşayabilir. Bu belirtiler görüldüğünde hemen bir göz doktoruna gidilmelidir. Göz tansiyonu normal bir bireyde 9-20 mmHg civarında seyreder. Yaptıracağınız göz tansiyonu ölçümü ile ilk tetkik alınmış olur. Fakat göz tansiyonunuz yüksek çıkarsa hemen endişeye mahal yok, bazı gözlerde tansiyonun yüksek olması bir sorun olduğu anlamına gelmez. Doktorunuz gerekli gördüğü takdirde diğer tetkikleri yaptıracaktır (oct vb..). Tedavide damlalar kullanılmakla birlikte ileri evrelerde lazer veya ameliyata ihtiyaç duyulmaktadır. Göz tansiyonunda tamamen iyileşme sağlanamadığı için  sürekli kontrol edilmeli, ihmal edilmemelidir. 

Hastalık genelde 40 yaş üstünde seyretse de her yaştan insanda görülmekte, doğuştan bile olabilmektedir. Ailede glokom olan bir birey var ise hastalık kalıtsal olarak aktarılmış olabileceği için muhakkak göz kontrolüne gidilmeli, tansiyon ölçümü istenmelidir. 

Göz ihmale gelmez. Sağlık her şeyden önemlidir.