Gerçekten yapmak istediğin işi bul

Araştırmalar öyle gösteriyor ki insanların önemli bir kısmı ne yaptığı işi seviyor ne de çalıştığı mekan yüzünden mutlu olabiliyor. Zaten sevdiğin işi yapmazsan, sevdiğin şeylerle uğraşmazsan çok sağlıklı bir hayatınızın olacağını söyleyemeyiz. Yazının konusuna gelecek olursak başlıkta belirttiğimiz gibi sevdiğiniz işi bulabilmenin 5 sırrını, tüyosunu paylaşacağız

Gerçekten yapmak istediğin işi bul

Araştırmalar öyle gösteriyor ki insanların önemli bir kısmı ne yaptığı işi seviyor ne de çalıştığı mekan yüzünden mutlu olabiliyor. Zaten sevdiğin işi yapmazsan, sevdiğin şeylerle uğraşmazsan çok sağlıklı bir hayatınızın olacağını söyleyemeyiz.

Yazının konusuna gelecek olursak başlıkta belirttiğimiz gibi sevdiğiniz işi bulabilmenin 5 sırrını, tüyosunu paylaşacağız.

1- Nefret ettiğiniz işleri yapmayı bırakın

Yapmak istediğiniz şeyi bulmanız gerekiyor. Bunun için ise önce kendinizi bilmeniz, tanımanız ve diğer herkesin senin hakkında ne düşündüklerini veya ne yapman gerektiği hakkındaki fikirleri önemsememen gerekiyor.

Kendini bulduktan sonra kendi duygularını, hislerini dinleyip nefret ettiğin şeyleri yapmayı kesmen, bırakman lazım. Mesela güzel parası var diye nefret ettiğin bir iş yapma, paranın kölesi olma veya onlar-bunlar, çevrendekiler ne der diye üniversite ya da sevmediğin bir bölüm okuma, hayatını zindana çevirme.

Ne yapmak istediğini bilmiyorsan mümkün olan her şeyi dene, ölç-biç, tart. Konfor alanından çıkıp tutkun olanı keşfetmen gerekiyor.

2- Kendinizi dinleyin

Kendiniz ile bir çatışma halinde iken nasıl bir şeyler keşfedebilirsiniz ki? Kendinizle olan sorununuzu bir kenara bırakın kendinize sorun; amaçlarımı, hayallerimi yaşıyor muyum, amaçlarım, hayallerim dışında bir hayat mı yaşıyorum?

Kendinize güvenip başarısızlık korkusunu bir kenara bırakmanız gerekiyor. Bıraktığınızda ise şunu göreceksiniz; başarısızlık geçici ama zorunluluk taşıyan bir şey (ama büyük çaplı bir başarısızlık ama küçük çaplı bir başarısızlık)

Şunu da unutmayın anlamlı bir iş kazandığın para veya mevkin, iş dünyasındaki rolün değil senin ne hissettiklerindir.

3- Farklı Şeyler Deneyin

Bir işe girersiniz parası iyidir ama uzun vadede seni mutlu yapmaz. O yüzden eğer kendini uzun vadede mutlu yapabilecek bir iş istiyorsan önce nerde, ne yaparken mutlu oluyorsun onu bulman gerekiyor.

Bunun için ise sabırla farklı şeyler deneyin. Sabırla diyorum çünkü seni mutlu edecek işi bulana kadar yeterince şeyi denemen zaman alır. Ama her şeyin sonunda, onu bulduğunuzda o harcadığınız zamana değer.

4- Sizi Heyecanlandıran, Sevdiğiniz Şeyleri Yapın

Bundan önceki maddede farklı şeyler deneyin dedik. Bunu yaparken de seni heyecanlaran şeylere öncelik vermen en doğrusu olacak.

Nedir seni senden alan, yaparken heyecanlandığın, yapmak için sabırsızlandığın iş, onu bulup onları yapman gerekiyor. Mesela oyun oynamaya bayılıyorsundur, oyun oynarken burası şöyle olsaydı daha güzel olabilirdi veya ben olsam böyle bir oyun yapardım diyosan yapacağın tek şey oyun platformunu seçip –bilgisayar mı, android mi vs- o alanda kendini geliştirmen olacak.

Resim, çizim yapmaya bayılıyorsundur ona yönelirsin. Ev dekore etmeyi seviyorsundur ona yönelirsin. Yani lafın kısası seni ne heyecanlandırıyorsa öncelikle ona yönelmen lazım.

5- Düşüncelerini ve Duygularını Önemse

Düşüncelerinizi önemseyin derken şundan bahsediyoruz: Mesela normalde sevdiğiniz bir işle uğraşıyorsunuz ama artık bir rutine girmiş veya bir şeylerin eksik olduğunu düşünüyorsunuz.

Burada yapmanız gereken yaptığınız işi nasıl daha zevkli hale getirebilirim, ne katabilirim diye düşünmeniz ve duygularınıza kulak vermeniz gerekiyor.

Eğer aklınızda zaten bir şeyler canlanmış, düşünmüş iseniz risk almaktan da korkmayın. Konfor alanınızdan çıkıp risk alın.

Sevdiğiniz yer neresi, nerede olmak istiyorsanız oraya ulaşmak için, varmak için sonuna kadar mücadele edin. Mutluluğunuzu belli bir tarihten sonrasına, emeklilikten sonrasına bırakma gibi bir şey yapmayın. Mutluluğunuz ne ise onu şimdi yaşamak için uğraşın. Hangi işte mutluysanız onu yapın.

Bırakın onun bunun düşüncelerini fikirlerini, sizin kendi fikirleriniz, duygularınız, zevkleriniz var bunlara değer verin. Herkesi memnun edemezsiniz.