Fizik Tedavi

Fizik Tedavi hakkında bilmeniz gerekenler.

Fizik Tedavi

Fizik Tedavi Nedir?

 

Fizik tedavi, kalp-damar ve kas iskelet sistemlerindeki bozuklukların tedavisi ve tanısı konularında çalışan bir uzmanlık alanıdır. Fizik tedavinin gerektiği noktalarda fizik tedavi yöntemleri ve fizik tedavi için geliştirilmiş cihazlarla hastalığın tedavi edilmesi işlemidir.

 

Fizik Tedavi Hangi Sorunlarda Uygulanır?

 

- Akut ve kronik ağrıların tedavisi

- Romatizma hastalıklarında tedavi ve takibi

- Spor yaralanmaları

- Kemik hastalıkları

- Eklem ve kemik bozuklukları

- Birinci dereceden yanıklar

 

gibi pek çok hastalığın çözümünde fizik tedavi uygulanır. Cerrahi müdahalelerden ya da akut şekilde oluşan problemlerden sonra, doktorun tavsiyesi üzerine bir fizik tedavi programı geliştirilir ve hastaya uygulanır. Genelde fizik tedavi egzersizler içerir. Fizik tedavi genellikle bir ya da bir buçuk saatlik programlar halinde, yaklaşık 15-20 seans boyunca uygulanır. Hastalığın türüne göre bu süre uzayabilir ya da kısalabilir.

 

Evde Fizik Tedavi Hizmeti

 

Hastanın hastane ya da muayenehaneye gidememesi durumlarında, doktorun değerlendirme ve tavsiyesi üzerine, hasta evde bir fizyoterapist eşliğinde fizik tedavi görebilir. Bu tedaviler kesinlikle doktorun belirlediği programa harfiyen uyularak ve bir uzman fizyoterapist eşliğinde yapılmalıdır. Aksi halde ortaya istenmeyen sonuçlar çıkabilir ve hasta bulunduğu durumdan daha kötü bir hikayeye doğru ilerleyebilir. 

 

Evde Fizik Tedavi Hizmetinin Riskleri

 

Her ne kadar fizik tedavinin bilinen herhangi bir yan etkisi ya da risk oluşturduğu durumlar yoksa da, bazen istenmeyen küçük problemlerle karşılaşılabilir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 

- Cilt kızarıklıkları, hassasiyet

- Cilt yanıkları, ciltte aşırı duyarlılık, kas hasarları, elektrik çarpması, kalp ritim bozuklukları ve kan basıncı değişiklikleri

- Bazı durumlarda ilaç alerjisi de görülebilir. 

 

Bu gibi durumlar fizik tedavi oldukça nadir gerçekleşmektedir. Eğer bir uzman kontrolündeyseniz ve yeterli tıbbi malzeme var ise, böyle durumlarla karşılaşılma olasılığı oldukça düşüktür. Bu tarz olayların yaşanmaması için tedavi öncesinde hasta ya da hasta yakını, doktora hastanın durumuyla ilgili detaylı bilgi vermelidir. 

 

Evde fizik tedavi hizmeti seansınızı tamamladıktan sonra  eğer beklenmeyen, olağandışı, ters bir durum ile karşılaşırsanız, hemen en yakın sağlık birimine başvurmalı ya da acil olarak doktorunuzla görüşmelisiniz.