En Çok Para Kazandıran Meslekler (İlk 5) I Meslekler ve Maaşlar

Türkiye'de ve dünyada en çok para kazandıran 5 meslek...

En Çok Para Kazandıran Meslekler (İlk 5) I Meslekler ve Maaşlar
EN ÇOK PARA KAZANDIRAN MESLEKLER BELLİ OLDU

Bir çoğumuz meslek seçme aşamasında o mesleğin getirisine yani ne kadar kazanabileceğimize bakarız, Meslekler ve Maaşları ve daha bir çok şey yazımızda;

1. Yeminli Mali Müşavir

Yeminli Mali Müşavirler Türkiye'de en çok para kazanan meslekler arasındadır, peki Yeminli Mali Müşavir olmak için ne yapmak gerekiyor? 

Yeminli Mali Müşavir olmak için uzun eğitim hayatı ve iş deneyimi istemektedir, üniversitelerin gerekli bölümlerinden mezun olduktan sonra en az 10 yıl mali müşavir ya da muhasebeci olarak iş yapmak gerekiyor.

Yani sıkı bir çalışma ve hayatınızdan 10 yıl istiyor fakat 10 yıl sonra aylık 100.000 Tl'ye ulaşan bir meblağ ile geçiminizi sağlayabilirsiniz. 

2. Uzman Doktor

Tabi ki de hepimizin bildiği gibi doktorluk tarih boyunca revaçta olmuş ve olmaya da devam edecek bir meslektir, tabi ki de ilgi ve ihtiyaç fazla olunca bu dalda maaşlar yüksek meblağları görebiliyor. Ancak doktor olabilmek için 6 senelik tıp fakültesi ve ardından TUS gibi sınavların geçilmesi gerekiyor. Yani doktor olabilmek için uzun yıllar eğitim ve sıkı çalışma gerekiyor. Bunları aştıktan sonra para kazanmaya başlayabiliyorsunuz. Doktorların aylık maaşları Tus sınavını kazandıktan sonra aylık 10-15 bin bandında değişebiliyor. Uzmanlık arttıkça maaşlar da aynı şekilde artışa geçiyor.

3. Avukatlar

Avuktalık da aynı doktorlukta olduğu gibi çoğumuzun çocukluk hayali ve hatta bazılarımızın hala aklında olan bir meslektir, ama avukat olabilmek için en önemli şey hukuk bilmek ve hakkını savunabilmektir bunu yapabilen kişiler hem ilgi çeker hem de yüklü para kazanabilir. Avukat olmak için hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra staj yapmak gerekiyor. Avukatların yıllık maaşlarına gelince ise normal bir avukat yıllık 100-125 bin lira bandında bir para kazanabilir.

4. Yükselen Meslek "Yazılım Mühendisliği"

Şu günlerde ülkemizde en çok para kazandıran meslek olan yazılım mühendisliği tekonolojinin ve internet dünyasının gelişmesiyle beraber gittikçe büyüyor.

Yazılım mühendisleri, yazılımlar tasarlar, geliştirir ve bakımını yapar. Yapılan her projeye göre ise bir ücret alırlar bu 100 tl de olabileceği gibi binlerce liralık bir "kod dizimi" olabilir.

Yazılım mühendisi olmak isteyenler, bilgisayar mühendisliği ya da programcılık bölümlerini bitirmelidir. Daha sonra kendisini geliştirerek pratik şekilde programlara müdahale edebilir hale gelmelidir.

Yazılım mühendisliği için net bir meblağ vermek çok zor olsa da yıllık gelirleri 200-250 bin Tl  arasında değişmektedir. 

5. Noterlik

Noterlik yıllardır olduğu gibi ülkemizde en çok para kazandıran mesleklerden birisidir. Bir çok belge ve dosya için noter onayına ihtiyaç duyarız. Örnek olarak bir ev mi aldınız, noter onayına ihtiyaç duyarsınız. Ayrıca bazı anlaşma ya da sözleşmeleri onaylatmak için de notere gitmelisiniz. Noterler aylık 20-25 bin Tl kazanabileceği gibi bu değişebilir ve tecrübe ve yıla bağlı artacaktır.