ÇALIŞMAYA VE ODAKLANMAYA YARDIMCI 5 FAYDALI UYGULAMA!

Merhaba arkadaşlar, sayın okurlar, ben mell. bugün sizlere çok farklı bir başlık ile geldim. bugün çalışma odaklı bir makale ile karşınızdayım. nasıl çalışıyorum? nasıl odaklı kalıyorum? ve eğitim hayatımda bana fayda sağlamış bazı yararlı 5 uygulamayı sizinle paylaşıp bilgi vereceğim!. hadi başlayalım.

ÇALIŞMAYA VE ODAKLANMAYA YARDIMCI 5 FAYDALI UYGULAMA!
MOTİVE EDİCİ 5 UYGULAMA

Merhabalar! bugün sizlere çalışma rutinlerimin vazgeçilmez parçalarını paylaşmaya karar verdim. ben üniversite 3.sınıf öğrencisiyim ve bu uygulamalar bana vize- final ve çalışma süreçlerimde oldukça fayda sağladılar.. bugün 5 adet harika app önerisi ile geldim, eğer daha fazla önermemi isterseniz yorumlarda belirtebilirsiniz, böylece konu ile ilgili daha fazla araştırma yapıp sizler ve kendim için daha yeni uygulamalar bulabilirim. şimdilik faydasını gördüğüm, ödevlerde, takvim ve günleri belirlemede, kendimi organize etmemde bana yardımı dokunan ve odaklanmamı sağlayan 5 adet app önerilerim bulunmakta. Hadi başlayalım!

1-) NOTİON

         

Notion beni akademik anlamda kurtaran nadir uygulamalarımdan biri idi. yapabildiği o kadar çok şey var ki... takvim kısmından akademik önemli günlerinizi, vize takviminizi entegre edebiliyorsunuz. hazır şablonlar sayesinde pek çok iş için pek çok hazır şablonu bulunmakta istediğinizi seçip kullanmaya başlayabiliyorsunuz, bunun aksine to do listlerden tutun, ödevleriniz için kullanabileceğiniz sayfalar da mevcut. ek olarak notionu telefonunuz ile entegre edip istediğiniz yerden aldığınız notları ve eklediğiniz takvim bilgilerini, to do listlerinizi nerede olursanız olun kontrol edebilirsiniz. notion ücretsiz. ister bilgisayarınıza ister telefonunuza indirip kullanabilirsiniz. android ve ios destekliyor. şahsen ben çok memnun kaldım ve kullanmanızı öneririm. ilk girişte sizi karşılayan bir rehber sayfası mevcut. hazırladıkları minik videolar ile notionu nasıl kullanacağınızı öğretiyor, o kısmı izlemenizi de tavsiye ederim, kullanımınızı daha da kolaylaştıracaktır!. 

2-) OneNote

             

OneNote algoritması notiona kıyasla daha farklı ve daha düzenli çalışmakta, Onenote'u notion'dan daha uzun süre kullandım bana daha çok hitap ediyordu lakin ikisini birlikte kullanmak bana daha çok verim kazandırdı.oneNote uygulamasında en beğendiğim şey çizim eklentisinin de olması, notlarıma kendi yaptığım çizimleri ekleyebiliyor, notlarımı dosyalar halinde saklayabiliyorum, her ders için bir dosya ve her dosyaya ise derslerimin haftalık notlarını kaydedebiliyor, kaydettiğim notları çizimlerimle renklendirebiliyorum. oneNotta ücretsiz ve ios&android destekleyen bir uygulama. kullanımı gerçekten basit ve datalarınız bulutta saklanıyor, yani google hesabınız ile entegre ettiğiniz sürece notlarınıza google hesabınızla istediğiniz gibi ulaşabiliyorsunuz. gayet verimli ve kullanışlı bir uygulama. kullanmanızı öneririm.

3-) FORREST APP

                   

Forrest app yukarıda önerdiğim ilk iki uygulamadan çok bağımsız bir app. forrest sizi belirlediğiniz süre boyunca odaklı durmanızı sağlayan ve bunu bir ağaç faktörü ile yapan ilginç bir uygulama. mesela 20 dakikalık bir süre ayarlıyorsunuz. uygulama size minik bir ormanlık alan veriyor, ama henüz boş bir orman. tuttuğunuz dakika ile karşınıza bir fide çıkıyor. eğer dakikanızı durdurmadan odaklı bir şekilde çalışırsanız fideniz o süre boyunca büyüyor ve gelişiyor. süreniz bittiğinde ise ormanınıza sağlıklı bir ağaç ekmiş oluyorsunuz!. ancak... sürenizi durdurur ve başarısız bir şekilde odağınızı bozarsanız fideniz maalesef ölüyor. görselleştirme tekniği ile sizi odaklı tutmaya yarayan bu uygulama oldukça faydalı çünkü dönüp baktığınızda koskocaman bir orman yaptığınızı gördüğünüzde emeklerinizi ve başarılarınızı da görmüş oluyorsunuz ve bu uygulama bunu kullanarak sizi daha da motive ediyor, şahsen doğayı seven biri olarak bu uygulamaya karşı ayrı bir sempati duyuyorum!  umarım hepimiz kocaman kocaman ormanlar yaparak odaklı bir şekilde çalışır ve uygulamanın faydasını görürüz!.

4-) MinimaList

               

MinimaList daha basit bir arayüz ve tasarıma sahip, to do list temalı bir apptir. isterseniz zamanlayıcı ile odağınızı ayarlayabilir ve kendinize kolay to do listler hazırlayabilirsiniz, koyu mod severler için darktheme bulunmakta. ios ve android destekli ücretsiz bir uygulamadır. ayrıca hatırlatıcı ekleyebilir ve önemli tarihleri to do listlerinizle entegre edebilirsiniz, çok komplike olmayan, gayet adı gibi minimal bir tasarıma sahip, kullanımı kolay bir app. önerilir!

   5-) I MİSS MY CAFE

                 

Son olarak ise size güzel bir motivasyon müzik sitesi önereceğim, görselin üstüne tıklayarak siteye yönlendirilebilirsiniz... eğer kafede çalışmayı seviyorsanız benim gibi, bu site tam size göre. arkada barista müşteri ve kahve hazırlanma sürecinin sesleri ve ses seviyeleri mevcut, spotiden hazırladıkları müzikleri açarak arkada bu sesleri ayarlıyorsunuz ve size bir kafe akustiği yaratıyor.. cidden harika düşünülmüş bir site ben çok sevdim, özellikle baristanın sipariş çağırma cümleleri ile arada gülümsedim. gerçekten kaliteli bir kulaklık ile sizi kafedeymiş gibi hissettirecek bir uygulama.. ayrıca dark mode'u da bulunuyor. 

Umarım yaptığım öneriler işinize yarar ve faydasını görürsünüz. çalışmalarınızda başarılar sayın okular :3 iyi günler..