Bilim, Bacakların Beyin Sağlığımızın Anahtarı olduğunu söylüyor

İstatistikler, koşmanın dünya çapında en popüler sporlardan biri olduğunu söylüyor. Kilo endişeleri genellikle insanların bunu uygulamasının ana nedenidir. Bilimsel keşifleri günlük yaşamımız için hayati ve hatta pratik olarak görüyoruz, bu yüzden hemen egzersiz yapmaya başlamak için kanıtlanmış bazı nedenler var .

Bilim, Bacakların Beyin Sağlığımızın Anahtarı olduğunu söylüyor

İstatistikler, koşmanın dünya çapında en popüler sporlardan biri olduğunu söylüyor. Kilo endişeleri genellikle insanların bunu uygulamasının ana nedenidir. Bununla birlikte, bir başka büyük ikramiye de ortaya çıkarır: Bacak egzersizlerinin beyin sağlığımız üzerinde de büyük bir etkisi vardır.

Bilimsel keşifleri günlük yaşamımız için hayati ve hatta pratik olarak görüyoruz, bu yüzden hemen egzersiz yapmaya başlamak için kanıtlanmış bazı nedenler var .

Beyin yaşlanmasını yavaşlatır

Böyle bir araştırma, King's College London'da gerçekleştirildi. Bilim adamları, yaşları 43 ile 73 arasında değişen 150'den fazla ikiz kız kardeşin sağlığını izledi. Ve sonuçlar, çalışmanın başlangıcında daha güçlü bacaklara sahip olan ikizin, 10 yıl sonra ölçülen yaşlanma ile ilişkili daha az beyin değişikliğine sahip olduğunu gösterdi.

Bu, özellikle bacaklara yönelik egzersizin vücutta yaşlı beyinleri güçlendirebilecek kimyasalları serbest bırakmasıyla açıklandı.

Sağlıklı hücreleri artırır

Araştırmalar, yatalak hastanedeki hastalar ve hatta uzun yolculuktaki astronotlar gibi bacaklarını aktif olarak kullanamayan kişilerin vücut kimyasını değiştirdiğini göstermiştir. Aksine, özellikle ağırlık kaldırma egzersizlerinde bacakları kullandığımızda, beyne sağlıklı nöral hücrelerin üretimi için hayati önem taşıyan sinyaller gönderilir.

Merkezi sinir sisteminin işlevselliğini iyileştirir

Bu çalışma aynı zamanda vücudun zayıf bacak aktivitesi nedeniyle yeni sinir hücreleri üretmekte zorluk çekmesi durumunda sinir sistemimizi etkileyebileceğini ortaya koydu. Bunun nedeni, bu hücrelerin stresle baş etmemiz ve hayatımızdaki zorluklara uyum sağlamamız için çok önemli olmasıdır. Yani yeterince egzersiz yapmanın tüm vücudumuz üzerinde çok olumlu bir etkisi olabilir.

Hafıza ve öğrenme için iyidir

British Columbia Üniversitesi'nde yapılan bir başka çalışma, düzenli aerobik egzersizin, beynin sözel hafıza ve öğrenmeyle ilgili alanı olan hipokampüsün boyutunu artırabileceğini söylüyor. Bu nedenle koşma, bisiklete binme ve tempolu yürüyüş gibi aktiviteler her yaştan insana şiddetle tavsiye edilir.

Metabolizmayı etkiler

Ayrıca egzersizimizi azaltarak vücudumuzdaki oksijen miktarını da düşürüyoruz. Araştırmacıların dediği gibi, metabolizmamızı değiştirir ve vücudun daha sonra kullanabileceği enerjiyi serbest bırakmaktan sorumlu genleri etkiler. Bu nedenle mümkün olduğunca bacaklarımızı kullanmak sağlığımız için çok önemlidir.

Bacaklarınızı zinde tutmak için ne tür egzersizler yapıyorsunuz? Kendinizde bu etkilerden herhangi birini fark ettiniz mi?