Bilim adamları neden Kolombiya su aygırlarını öldürmek istiyor..

Tüm zamanların en kötü şöhretli suçlularından biri olan adam kaçırma, bombalama ve ayrım gözetmeyen suikastlardan sorumlu olan 1980'lerde kötü şöhretli Medellín uyuşturucu kartelinin kurucusuydu. Bir noktada dünyanın en zengin adamlarından biri olduğu düşünülüyordu. Ancak uyuşturucu taciri, bilim adamlarının ekolojik saatli bomba dedikleri şeyden de sorumludur dedi.

Bilim adamları neden Kolombiya su aygırlarını öldürmek istiyor..
pablonun hippolari
Bilim adamları neden Kolombiya su aygırlarını öldürmek istiyor..
Bilim adamları neden Kolombiya su aygırlarını öldürmek istiyor..
Bilim adamları neden Kolombiya su aygırlarını öldürmek istiyor..
Bilim adamları neden Kolombiya su aygırlarını öldürmek istiyor..
Bilim adamları neden Kolombiya su aygırlarını öldürmek istiyor..

Escobar tarafından onlarca yıl önce kendi özel hayvanat bahçesine ithal edilen bir grup su aygırı çoğaldı ve bilim adamlarına göre şimdi ülkenin ana su yollarından biri olan Magdalena Nehri boyunca yayılıyor. Geçen ay Biyolojik Koruma dergisinde yayınlanan bir araştırma, hayvanların itlaf edilmesinin çevresel etkilerini azaltmanın tek yolu olduğunu söyledi. Araştırmanın yazarlarından Kolombiyalı biyolog Nataly Castelblanco BBC'ye verdiği demeçte, "Bu hayvanlar için üzüldüğümüz açık, ancak bilim adamları olarak dürüst olmamız gerekiyor," dedi. "Suaygırları Kolombiya'da istilacı bir tür ve şimdi popülasyonlarının bir kısmını öldürmezsek, durum sadece 10 veya 20 yıl içinde kontrolden çıkabilir."dedi


1993, yetkililerin Pablo Escobar'ı öldürüp başkent Bogota'nın yaklaşık 250 km (155 mil) kuzeybatısındaki lüks mülkiyeti Hacienda Napoles'i ele geçirdikten sonra. Orada bulunan hayvanlar ülke çapındaki hayvanat bahçelerine dağıtıldı, ancak suaygırları değil. Castelblanco, "Onları hareket ettirmek lojistik açıdan zordu, bu yüzden yetkililer muhtemelen hayvanların öleceğini düşünerek onları oraya bıraktı." Dedi. Bunun yerine geliştiler. Yıllar boyunca bilim adamları, 80 ila 120 hayvan arasında değişen tahminlerle Kolombiya'nın su yollarında kaç su aygırı yaşadığını hesaplamaya çalıştılar. Veteriner hekim ve korumacı Carlos Valderrama BBC'ye verdiği demeçte, "Afrika dışındaki en büyük su aygırı sürüsü, kendi bölgeleri," dedi.

Sayıların sadece daha büyük olacağı öngörülüyor. Bayan Castelblanco ve meslektaşları, nüfusun 2034 gibi erken bir tarihte bir itlaf olmaksızın 1.400'den fazla örneğe ulaşacağını söylüyor - bunların tümü, bir erkek ve üç kadından oluşan orijinal grubun soyundan geliyor. Çalışmada, bunu durdurmak için her yıl 30 hayvanın itlaf edilmesi veya hadım edilmesi gereken ideal bir senaryo öngördüler. Bayan Castelblanco, "kokain suaygırlarının" evrimsel bir fırsat yakaladığını açıklıyor. Güney Amerika'da doğal avcıları yoktur, bu da çok daha kolay üreyebilecekleri anlamına gelir. Hava durumu da yardımcı oluyor: Afrika'da nüfus kısmen Kolombiya'da meydana gelmeyen kuraklıklar tarafından kontrol ediliyor. Gerçekten de, Güney Amerika'daki evlerindeki koşullar su aygırları için o kadar ideal görünüyor ki, araştırmalar daha erken yaşlarda üremeye başladıklarını gösteriyor.

Su aygırlarının çevresel etkisini inceleyen bilim adamları, yerel ekosistemi çeşitli şekillerde etkileyebileceklerine inanıyorlar: deniz ayısı gibi halihazırda nesli tükenme tehdidi altında bulunan yerel türlerin yer değiştirmesinden su yollarının kimyasal bileşimlerinin değiştirilmesine ve bu da balıkçılığın tehlikeye girmesine neden olabilir. çevreye de yardımcı olabileceklerini önerin. Biyolog, "Su aygırları, binlerce insanın geçimini sağladığı Kolombiya'nın en büyük nehir havzasına yayılıyor." Dedi. "Hacienda Napoles'ten 370 km uzakta suaygırları görüldü."

Ancak bu tür prosedürler basit - ya da ucuz - olmaktan uzaktır ve Carlos Valderrama'nın bu konuda deneyimi vardır. 2009 yılında, büyüyen nüfusu kontrol etme seçeneklerini incelemek için bir deneyin parçası olarak bir erkek "suaygırını" hadım etti. Valderrama, "Beş ton ağırlığında ve çok agresif olabilen bir hayvandan bahsediyoruz" dedi. "Hayvanı yatıştırmış olsak da, prosedüre yardımcı olmak için kullandığımız vinci neredeyse yana yatırdı. Bir Jurassic Park filminde dinozorla birlikte olmak gibiydi."

Suaygırları da tehlikelidir ve sıklıkla dünyanın en ölümcül hayvanlarının listelerinde yer alırlar. BBC, 2016 yılında, saldırılarının Afrika'da yılda en az 500 kişiyi öldürdüğünü bildirdi. Kolombiya'da ölüm olmadı, ancak geçtiğimiz Mayıs ayında yerel basın Hacienda Napoles yakınlarındaki bir kasabada bir çiftlik işçisinin bir su aygırı tarafından ciddi şekilde yaralandığını bildirdi. Yine de, Kolombiya Ordusu askerleri, yerel topluluklar için bir tehdit olarak görüldükten sonra 2009 yılında su aygırı Pepe'yi vurduklarında büyük bir halk tepkisi vardı. Yetkilileri su aygırlarını yasal olarak korumaya yönlendirmek yeterliydi, bu da onları itme planlarına engel teşkil ediyor. Kolombiya çevre ajansı Conare'de çalışan biyolog David Echeverri, kamuoyunun çabaları engellediğini kabul ediyor. BBC'ye, bir itlafın zaten tartışıldığını, ancak suaygırlarının öldürülmesinin yakında gerçekleşmesinin muhtemel olmadığını söyledi. "Bu, insanları kutuplaştıran bir konu" dedi, "bu yüzden başka çözümlere bakmaya devam etmeliyiz."dedi.