Anksiyete

Anksiyete

ANKSİYETE

Bilimsel olarak anksiyete kaygı, tehdit atında hissettiğimizde algıladığımız doğal bir dürtüdür. Düşünceleri, duyguları, fiziksel durumu etkiler. 

Peki nasıl ortaya çıkar ? Başına geldiğinden beri kaç makale okudun ? Başına geleni fark ettinmi yoksa google amcaya yazdığında sana ''anksiyete'' olabilirsin mi dedi ? Bir sürü soru var değilmi sorulacak. Evet Anksiyete bir kaygı bozukluğu ama öyle kaygılandın geçer gibi değil. Yüreğin hoop der ya bazen ailenin başına kötü bişey gelicek geleceğin hakkında kararsızlaşırsın hiç bişeyi sevmediğini yolun sonuna geldiğini fark edersin ve herşey saniye saniye kötüleşir ne acı.. Çevrendekiler de sana şöyle dicektir herşey kafanda atlat işte hepimizin hayatı kötü bi senin başına gelmedi biz olsak gülüp geçeriz hıhı geçersiniz. Geçemezler merak etme tek doğru olan bir senin başına gelmedi evet o tonla okuduğun makalelerde de geçmicek gibi görünsede geçicek. Bir çok farklı yolu var anksiyetenin bi arkadaşım kalp krizi geçirdiğini sanıyordu, biri nefessiz kalacağını sanıyordu. 

Biz ilk tanıştığımızda nefessiz kalıcanı sananlardandık. Herkesden uzaklaştık hiç bir doktoru ikna edemedik kbb göğüs hastalıkları nöroloji beyin herkes başka bişey arıyordu şekerim tetiklenmişti artık sınıra gelmiştik ve ansiyete geçiren bi doktor hemen koş psikiyatriye dedi onun sayesinde o uykusuz geceler bitti ataklar ilaçlar sayesinde azaldı ve düşünmeye başlayınca çözüme giden yolda kısaldı. Ama ne önemli onu anladım o boş boş geçirdiğimiz zamanlar aslında ne kadar değerliydi mutlu olmak sevmek sevilmek desteklenmek ayağa kalkmak hemde yeniden bir çocuk gibi tekrar sokağa çıkıp beyninin sana hiç bir tehtit sunmadan nefes aldırması..  Evet anksiyete krizlerinle sadece hormonların tedavi edildiğinde başa çıkabilirsin. Anksiyete senin kontrol altında tutabileceğin artık endişelenmiyorum diyebileceğin bir durum değil ve o zor zamanlarını güzel bir psikiyatri ile atlat. Yinede sakın korkma çünkü zamanla herşey geçicek sende o güzel günlere geri geliceksin. Eğer sende bu kadar mutsuzsan korkuyorsan herşeyden kaygılıysan durma koş derim eğer vaktin varsa hiç bunu yaşama sen ben birlikte el ele kalkalım.