Altının Gerçek Olduğunu Nasıl Anlarız?

Gerçek olduğundan emin olmadığınız bir altın parçası satın aldıysanız, bunun gerçek olup olmadığını çabucak anlamak istersiniz! Neyse ki, ürünü profesyonel bir değerlendirmeden geçirerek zamandan ve paradan tasarruf etmek için evde altını test etmek kolaydır.

Altının Gerçek Olduğunu Nasıl Anlarız?

EVDE ALTIN NASIL TEST EDİLİR

Gerçek olduğundan emin olmadığınız bir altın parçası satın aldıysanız, bunun gerçek olup olmadığını çabucak anlamak istersiniz! Neyse ki, ürünü profesyonel bir değerlendirmeden geçirerek zamandan ve paradan tasarruf etmek için evde altını test etmek kolaydır.

Çoğu insan evde altın denemeyi düşündüğünde, gerçek olup olmadığını görmek için altının bir parça altını ısırmasını düşünebilir. Neyse ki, altının evde gerçek olup olmadığını görmenin daha kolay (ve daha mikropsuz) yolları var.

Doğrulamak için bu testlerden birden fazlasını yapmanızı öneririz. Birden fazla test yaptıysanız ve benzer sonuçlar aldıysanız, büyük olasılıkla altınınızın evde gerçek olup olmadığını belirleme yolunda ilerliyorsunuz!

ALTININ DAMGASINA BAKIN

Çoğu altın takı veya parça, bir yüzüğün içi gibi göze çarpmayan bir kısımda bir gravüre sahip olacaktır. Gravür 24K diyorsa, bu onun saf altın olduğunu gösterir.

Yine de, bazı altın parçalarına saf altın olarak geçmek için yanlış bir işaret ile kazınabileceğinden dikkatli olun.

MIKNATIS TESTİ

Gerçek altın manyetik değildir, ancak diğer birçok metal manyetiktir. Nispeten güçlü bir mıknatısınız varsa (buzdolabı mıknatısından daha güçlü bir şey), mıknatısı parçanın yanına yerleştirip mıknatısa çekilip çekilmediğini görerek altının gerçek olup olmadığını kolayca test edebilirsiniz.

Öyleyse, muhtemelen saf altın değil, altın veya altın benzeri bir madde ile kaplanmış daha ucuz bir metaldir. Parçanız mıknatıs tarafından çekilmezse, muhtemelen altındır!

SİRKE TESTİ

Bu test basit bir kiler öğesi kullanır - sirke! Birkaç damla sirke alın ve altın eşyanıza bırakın. Damlalar metalin rengini değiştirirse, gerçek altın değildir. Öğeniz gerçek altın ise, damlalar öğenin rengini değiştirmez!

CİLT TESTİ

Bu test, diğer bazı testlerden biraz daha fazla zaman gerektirir, ancak özellikle mücevherler için faydalıdır. Ayrıca, bir mücevher parçasının zaman içinde sahte olup olmadığını, gerçek olduğunu düşündüğünüzü ve belki de ilk başta hiç şüpheniz olmadığını ortaya çıkaracaktır!

Gerçek altın, cildinizi asla yeşile çevirmez. Mücevherleriniz teninizin rengini mavimsi veya yeşilimsi bir tonla değiştirirse gerçek altın değildir.

YÜZME TESTİ

Şamandıra testi, parçanıza zarar vermeden altının gerçek olup olmadığını ortaya çıkaracak hızlı bir testtir. Altın olmayan bazı metaller de ağır olduğundan bu test tamamen kusursuz değildir, bu yüzden batarlar ve sizi altın olduğunu düşündürürler. Emin olmak için başka bir test yapmak en iyisidir.

Şeffaf bir bardağı veya kaseyi suyla doldurun. Öğenizi yavaşça suya bırakın. Batarsa, muhtemelen gerçek altındır. Eğer yüzerse, kesinlikle gerçek altın değildir. Gerçek altın, sudan daha yoğun olduğu için dibe çöker.

Altın da paslanmayacaktır, bu nedenle herhangi bir pas belirtisi görürseniz, parçanızın gerçek altın olmadığını bilirsiniz ve eğer gerçekten altın ise öğenize zarar verme konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.