Akvaryumunuzda Yetiştirebileceğiniz Bazı Su Bitkileri

Hobi olarak yapılan en yaygın şeylerden biri akvaryumda balık beslemek olabilir. Fakat bu hobiyi severek ve özenle yapanlar bitkili akvaryumu zevklerine göre düzenlemede çok dikkatliler. Bitkilerin birbiriyle uyumu çok önemlidir. Sıcaklığı, ışığı, kum türü, akvaryumun içinde yaşayacak olan hayvanlara kadar birçok şey birbiriyle uyum içinde olmalıdır. O halde hangi bitki türlerinin hangi koşullarda yetiştiğini beraber sizin için araştırıp hazırladığımı öğrenelim.

1. Su Mercimeği (Duckweed)

 Su Mercimeği (Duckweed)

Su üstü bitkisidir.

Doğal bir su arıtıcısı olan su mercimeğinin diğer adı Lemna minor'dur. O kadar hızlı yayılırlar ki akvaryumunuzun tüm yüzeyini kaplar. Bu da zarara yol açabilir, sayıları çok fazla miktarlara ulaştığında akvaryum içerindeki oksijenin hızlı bir şekilde tükenmesine yol açar.

2. Tilki Kuyruğu (Hornwort)

Tilki Kuyruğu (Hornwort)

Bilimsel adı Ceratophyllum demersum'dur. Su ısısına ve değerlerine karşı dayanıklı olduğu için yetiştirmesi kolay bir su bitkisidir. Çok hızlı büyür ve suyun dengesini sağlamada iyidir. Akvaryumda kuma gömmek mantıklı bir seçim olmayacaktır, çürür. Akvaryumda bırakmak daha sağlıklı büyümesinde yeterli olacaktır.

3. Su Marulu (Pistia)

Su Marulu (Pistia)

Su marulu da su üstü bitkisidir. Orta ışıkta bile iyi yetişebilen su marulunun kökleri yavrular için iyi bir saklanma yeridir. Su marulu akıntıyı sevmez, çok fazla ışığı da sever. Su marulunu günün bazı zamanlarında güneş gören yerde de rahatlıkla yetiştirebilirsiniz, orta ışıkta yetişir.

4. Bacopa Caroliniana

Bacopa Caroliniana

Oldukça dayanıklı olan Bacopa Caroliniana diğer Bacopa türlerine kıyasla daha narindir. Çok fazla ışığa ihtiyacı yoktur. Fazla ışıkta yaprakları kızarır. Çiçek veren bir su bitkisidir.

5. Hemianthus Micranthemoides

Hemianthus Micranthemoides

Hemianthus Micranthemoides oldukça narin bir bitkidir. 20-28 derecede yetişir. Çok fazla ışığa ihtiyaç duyar ama orta ışıktada yetişir. Çok hılı büyür bu yüzden bakımı zordur.

6. Marsilea Hirsuta

Marsilea Hirsuta

Marsilea Hirsuta bir taban bitkisidir. 18-28 derecede yetişir. Marsilea Hirsuta fazla ışık sever. Ortamını sevdiğinde çok hızlı yayılan bir bitkidir. Yosunlaşmaya meyillidir.

7. Myriophyllum (Watermilfoils)

Myriophyllum (Watermilfoils)

Yüksek ışıkta uç kısımları kahverengi, bakır rengine dönebilen Myriophyllum çok hızlı gelişen bir su bitkisidir. 21-28 derece de büyümesini sürdürür ve bakımı oldukça kolaydır.