Akvaryumda Beslenilen Su Hayvanları

Akvaryum hobicilerinin beslemekten hoşlandığı çeşitli su hayvanlarını tanımaya ne dersiniz? Balıktan salyangozlara, midyeden yılanlara her çeşitten olabildiğince canlıyı konu almaya çalışacağım. Bu ilgi çeken öğrendikçe daha çok öğrenmeye davet eden koca mavi suların sahiplerini tanımaya çalışalım o halde.

1. Beta Balığı

Beta Balığı

Çeşitli renkleriyle baş döndüren beta balıkları oldukça zeki hayvanlardır. Erkeğine Siyam Dövüş Balığı da denir. Bilimsel ismi ise Betta Splendens'dir. Ortalama 2-3 yıl yaşarlar.

2. Midye

Midye

Midyeler beslenmesi zor canlılardır. Suya eklenilen kimyasallardan kötü etkilenirler. Akıntılı suları severler.

3. Salyangozlar

Salyangozlar

En çok beslenenleri: Ramshorn, Altın Elma, Mavi Elma, Zebra Nerite, Yarasa Kulak, Tiger Nerite, Theodoxus Altenai, Spotted Nerite, Sarı Siyah Boynuzlu Nerite, Poso Orange Rabbit Snail, Poso Black Rabbit Snail, Katil Salyangoz Helena, Kahverengi Boynuzlu Nerite, Asolene Spixi Salyangozlarıdır. Akvaryum temizliğinde oldukça başarılı hayvanlardır.

4. Karides

Karides

Karideler balıkla kıyasla bakımı daha zor ve hasassdır. mano, rili, kiraz, mavi melek karidesleri ve daha çok türü vardır. Genellikle akvaryumda bulunan bitkilerin yıpranmış kısımlarını ve sudaki mikroorganizmalar ile beslenirler, yosunları da temizlerler.

5. Vatoz

Vatoz

Vatozlar genellikle akvaryumun camlarına veya taşlara yapışarak yaşarlar. Akavryumdaki yosunları temizlemede önemli bir rol oynarlar. Vatozlar oldukça barışçıl hayvanlardır.