Oruç tutuyorum ama kilo almak istemiyorum diyenler!

Ramazan geldi, hem ibadetimizi yerine getirmek hemde formumuzu korumak istiyoruz. Peki bunu nasıl yapabiliriz? On bir ayın sultanı geldi çattı. İbadetimizi gerçekleştiriyoruz, kuş sütü eksik olmayan sofralarımıza oturuyoruz ve kendimizi frenleyemeden yemeklere saldırıyoruz. Peki bu doğru mu? Ramazan'ı kilo almadan hatta kilo vererek nasıl tamamlarım, tamamlayabilir miyim? Evet, Ramazan da kilo almamak hatta vermek mümkün. Tabi kendinizi,yediklerinizi kısıtlamadan. Ramazan’ı artan kilomuzla değil sabit kalan ya da verdiğimiz kilolarımızla uğurlayacağız.

Oruç tutuyorum ama kilo almak istemiyorum diyenler!
Oruç tutuyorum ama kilo almak istemiyorum diyenler!

On bir ayın sultanu geldi çattı. İbadetimizi gerçekleştiriyoruz, kuş sütü eksik olmayan sofralarımıza oturuyoruz ve kendimizi frenleyemeden yemeklere saldırıyoruz. Peki bu doğru mu? Ramazan'ı kilo almadan hatta kilo vererek nasıl tamamlarım, tamamlayabilir miyim?

Evet, Ramazan da kilo almamak hatta vermek mümkün. Tabi kendinizi,yediklerinizi kısıtlamadan.

Öncelikle bu karantinanın hayatımıza girdiği ramazan döneminde hareketsizliğimiz arttı ve bizim için en büyük eksi bu oldu. Kesinlikle ramazanı aldığımız kilolarla uğurlamak istemiyorsak yürüyüş ve egzersiz bu dönemde en iyi arkadaşımız olmalı. Egzersiz yapmak meşakkatli gelebilir ve vaktinizin olmadığına dair bahaneler üretebilirsiniz. O yüzden size mükemmel bir önerim var; Evde yürüyüş. Evet yanlış okumadınız benimde ramazanın gelmesiyle ilk günden itibaren başladığım evde yürüyüş videoları. Arama motorunuzda evde 45/30/50 dakikalık yürüyüş şeklinde arattığınızda en iyi dostunuz size merhaba diyecektir. Süresini siz belirleyebilirsiniz ayrıca en sevdiğiniz müziklerle eğlenceli bir dans egzersizine dönüşüyor. Ve en güzel yanı komşularınızı rahatsız etmeden hoplamadan zıplamadan yapabiliyor olmanız. İster iftardan sonra ister iftardan bir kaç saat önce yapabilirsiniz. Çok fazla enerji harcayan bir egzersiz olmadığı için iftarınızı açmadan önce yapılmasında da bir sorun yok. Emin olun kendinizi kuş kadar hafif ve gururlu hissedeceksiniz. 

Şimdi geldik beslenmeye, spor en yakın arkadaşımız ise beslenme de annemiz.Öncelikle altın değerinde ve bir o kadar da zor bir kural; Orucunu açtıktan sonra bir kase çorbanı iç ve 10-15 dakika bekle. Evet bu baya zor oluyor aslında ama zaten kolay olsa altın değerinde bir kural olmazdı. Peki neden beklemeliyiz? Çünkü kan şekerimizin hızlı yükselmesi bizi daha hızlı ve daha çok yemeye hatta doyma hissimizin yok olmasına sebep oluyor. Vücut ihtiyacı olan besini saatler sonra kazandığında saldırarak yeme ihtiyacı hissediyor.Altın kuralımızı mutlaka uygulayalım faydasını gördüğünüzde çok mutlu olacaksınız.

Mutlaka iftar menümüzde protein alalım. Besin değeri bakımından eşit tabaklar bizim kurtarıcımız olur. Örneğin; tabağın üçte biri kadar ekmek,makarna veya pilav çeşitleri, üçte ikisi kadar sebze yemeği, tavuk,et vb.,ve yine üçte biri kadar salata, yoğurt.

İftardan sahura kadar olan süre de bir o kadar önemli. Asla ara öğün yapmadan sahura geçmemeliyiz. İftar Sahur arası en az 6 bardak su içmeliyiz. İftardan bir- bir buçuk saat sonra ilk ara öğünümüzü kahve, soda, meyve+yoğurt,çerez,sütlü tatlı (haftada bir yada iki kere tercih edilmeki) seçimlerinden biriyle ara öğünlerimizi yapabiliriz.

En başında söylediğim gibi bunlara dikkat ederseniz kilo almadan hatta belki de vererek ramazanı tamamlarsınız. 
Hepinize iyi ramazanlar.